fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseInwestowanie w metale szlachetne

Inwestowanie w metale szlachetne

Dobrze jest mieć aktywa w złocie, które stanowiłyby około 5 proc. portfela. Opłaca się je kupować zwłaszcza wtedy, gdy jego cena spada.

Metale szlachetne, zwłaszcza złoto, zawsze były tradycyjnie bezpieczną przystanią chroniącą przed czasami niepewności i inflacji – takimi jak obecne. Jednak ich ceny mogą podlegać intensywnym wahaniom. Na przykład w przypadku złota poszybowały one w górę wraz z wybuchem pandemii i rozpoczęciem wojny na Ukrainie, ale potem ponownie spadły, między marcem a październikiem ubiegłego roku. Dlatego wielu oszczędzających zastanawia się, czy inwestowanie w metale szlachetne jest dobrą strategią, aby ich pieniądze zyskały na wartości.

Inwestorowi, który chce stosunkowo szybko osiągnąć zysk nie poleca się tego typu inwestycji. Powodem jest chwiejność cen, zwłaszcza w ostatnich latach. Dla przykładu cena uncji jest obecnie notowana o 11 proc. poniżej maksimum osiągniętego na początku sierpnia 2020 r. – czyli 2067 dolarów. Z inflacją i wojną w tle niektórzy analitycy sugerowali, że w tym roku zostaną osiągnięte nowe maksima, ale jak dotąd tak się nie stało. Chociaż cena zaczęła rosnąć w listopadzie, a uncja złota osiągnęła w styczniu wartość 1900 dolarów, w kolejnym miesiącu trend się odwrócił. Analitycy podkreślają, że złoto nie jest aktywem, na którym można spekulować, ale raczej strategiczną inwestycją. Stawianie na metale szlachetne generuje pewną dywersyfikację portfela, ponieważ ewolucja ich ceny zwykle różni się od ewolucji innych aktywów. Tym samym, podczas gdy główne indeksy giełdowe odnotowały w ubiegłym roku straty, cena metali szlachetnych zakończyła się praktycznie na tym samym poziomie, co na koniec 2021 r.

Ten typ inwestycji rekomenduje się na okresy strat na giełdzie i tylko gdy stanowią niewielki procent portfela. Innymi słowy jest to sposób wskazany przede wszystkim dla inwestorów długoterminowych o zdywersyfikowanych aktywach. Dobrze jest mieć w złocie aktywa, które stanowiłyby ok. 5 proc. portfela. Opłaca się je kupować zwłaszcza wtedy, kiedy jego cena spada. W przeszłości ci, którzy stawiali na ten szlachetny metal jako na bezpieczną przystań, uzyskiwali atrakcyjne zwroty (w ciągu ostatnich pięciu lat jego cena wzrosła o 36 proc.).

Jednak inwestorowi, który zamierza uzyskać zwrot krótkoterminowy, eksperci zalecają inwestowanie w obligacje i bony skarbowe, np. północnoamerykańskie, które dają 5 proc. zwrotu i są najbezpieczniejszym aktywem na świecie. W przypadku polskich dziesięcioletnich obligacji rentowność wynosi 7,25 proc.

Istnieje wiele różnic w inwestowaniu w metale szlachetne. Na przykład cena srebra jest ściśle powiązana ze światową aktywnością gospodarczą, ponieważ jest ono częściej wykorzystywane w przemyśle ze względu na dużą użyteczność w produkcji urządzeń elektronicznych czy np. paneli słonecznych. Dlatego wahania jego ceny są większe niż w przypadku złota. Jeśli dochodzi do recesji, zwykle cierpi ono bardziej. W tej chwili np. za uncję srebra płaci się 21 dolarów, czyli o około 25 proc. mniej niż w porównani z maksimum z maja 2021 r., kiedy za uncję płacono 28 dolarów.

Oprócz złota i srebra także metale szlachetne, np. platyna czy pallad, są atrakcyjne pod względem inwestycyjnym. Istnieją dwa sposoby, aby zacząć w nie inwestować. Pierwszy to fizyczny zakup monet i sztabek. Ale jest też możliwość lokowania pieniędzy za pośrednictwem firm inwestycyjnych, które inwestują w kopalnie i czerpią korzyści z wydobycia lub zakupu metali po niskich cenach.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA