fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaBiznesJak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Jak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Okazuje się, że ze stanów amerykańskich to Floryda jest najbardziej przedsiębiorczym stanem. W ogólnokrajowym badaniu wzięto pod uwagę odsetek start-upów wciąż działających po roku, liczbę małych firm na sto tys. mieszkańców i nowo otwieranych działalności gospodarczych.

Z ogólnokrajowego amerykańskiego badania wynikło, że Floryda jest stanem najbardziej sprzyjającym przedsiębiorcom w całym USA. Pod uwagę wzięto przepisy stanowe sprzyjające prowadzeniu działalności gospodarczej. Oprócz liczby start-upów oraz małych firm, badacze wzięli pod uwagę także takie okoliczności, jak możliwość prowadzenia biznesu w domu, sposób oraz tempo wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej oraz swobodę zatrudniania pracowników.

Polityka władz sprzyjająca firmom

Według danych posiadanych przez US Census Bureau, Floryda jest liderem w Stanach Zjednoczonych z 57 299 nowymi wnioskami o założenie działalności gospodarczej tylko w styczniu tego roku. Wszelkie wskaźniki dotyczące zakładania nowych firm na Florydzie przewyższają większe od niej stany, jak np. Kalifornię i Teksas czy Nowy Jork i Pensylwanię.

Warto podkreślić, że dynamiczny wzrost przedsiębiorczości i tworzenia miejsc pracy na Florydzie nie są pochodną jedynie wolnego rynku, ale również właściwej polityki prowadzonej przez państwową administrację. Polityki, która ma na celu utrzymanie inflacji na niskim poziomie oraz tworzenie zachęt do aktywnego udziału ludności w rynku pracy, a także katalizowanie powstawania małych i średniej wielkości przedsiębiorstw.

Firmy „garażowe” to podstawa

Ponad połowa wszystkich amerykańskich firm ma siedzibę w domu, a gros z nich przypada właśnie na stan Floryda. Według Small Business Administration przedsiębiorcy prowadzący działalność w domu nie tylko mają niższe koszty i cieszą się lepszą jakością życia, ale także tworzą 64 procent nowych miejsc pracy. Przedsiębiorstwa z siedzibą w domu zapewniają początkującym przedsiębiorcom uzyskanie niezależności finansowej, pomagając ich założycielom na miękkie łączenie obowiązków wynikających z prowadzenia firmy z np. opieką nad osobami starszymi i dziećmi.

Floryda ma także najprostsze w USA przepisy dotyczące zakładania nowych firm. W innych stanach istnieje zazwyczaj gąszcz przepisów dotyczących preferowanych przez władze branż, powierzchni firm itp. Te przepisy skutkują pobieraniem różnych opłat związanych z prowadzeniem firmy.

Łatwość założenia i prowadzenia firmy

Na Florydzie każdy może z łatwością prześledzić online działania (oraz szybkość tych działań) urzędników dotyczące danej firmy. Jeżeli np. władze lokalne nie wydadzą w terminie pozwolenia na działalność gospodarczą (co się zdarza), startującej firmie z mocy przepisów prawa należy się odszkodowanie.

Inną okolicznością odróżniającą Florydę jako miejsce prowadzenia biznesu od innych stanów USA jest nielicencjonowanie działalności ze względu na preferowaną branżę oraz na bezpieczeństwo i higienę pracy, co w innych stanach USA łączy się dla firm z wieloma rożnymi opłatami (np. by myć auta trzeba wykupić licencję „umywacza aut”).

Floryda wymaga także, by zarówno programy stanowe, jak i lokalne korzystały ze wspólnych formularzy przyjmowania kandydatów do pracy, co znacznie ułatwia przyjmowanie do firm nowych pracowników. Wszystkie te wyżej opisane liberalne udogodnienia skutkują dużym wskaźnikiem przedsiębiorczości w stanie Floryda.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA