fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseJak Polacy pomnażają swoje oszczędności?

Jak Polacy pomnażają swoje oszczędności?

Ponad połowa Polaków nie gromadzi oszczędności, żeby uchronić się przed inflacją, a ci co oszczędzają gromadzą pieniądze na kontach oszczędnościowych.

Aż 53 proc. Polaków nie gromadzi oszczędności jako zabezpieczenia przed negatywnymi konsekwencjami inflacji – wynika z badania „Barometr oszczędności 2023” Krajowego Rejestru Długów. Jeśli natomiast Polacy oszczędzają, to zgromadzone środki trzymają na bankowych kontach oszczędnościowych.

Polacy, którzy nie odkładają pieniędzy na zabezpieczenie przed inflacją, za główny powód wskazują niewystarczające dochody (63 proc. wskazań). Inne powody to konieczność pokrycia dużych wydatków (14 proc.), inne ważniejsze sprawy (11 proc.) lub sceptycyzm wobec skuteczności oszczędzania (10 proc.). Co ciekawe, 6 proc. Polaków nie oszczędza, bo twierdzi, że może polegać na pomocy rodziny.

Respondenci wskazują, że nie mają odpowiednich dochodów, aby gromadzić pieniądze, ale nasze doświadczenie w obsłudze długów pokazuje też drugą stronę medalu, czyli niewłaściwe gospodarowanie domowym budżetem. Na ograniczone możliwości oszczędzania nakłada się konsumpcyjny tryb życia. Słyszymy to w rozmowach z dłużnikami. Nasi negocjatorzy, którzy na zlecenie wierzycieli odzyskują należności, często spotykają się z nieodpowiedzialną postawą osób, które spontanicznie kupują towary na raty, a później ich nie spłacają. Dlatego ważne jest promowanie kultury oszczędzania, która wpłynie na zmianę postawy w społeczeństwie na bardziej świadomą w kwestii zarządzania finansami osobistymi

– powiedział Jakub Kostecki, prezes zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Mimo to badanie KRD wykazało, że 78 proc. Polaków ma oszczędności, ale głównie po to, by mieć „poduszkę finansową” na przyszłość. Co czwarty respondent ma odłożone nie więcej niż 5 tys. złotych, a 23 proc. – ponad 20 tys. złotych. Jeśli Polacy odkładają, to najczęściej od 251 do 500 złotych miesięcznie (29 proc.), a co piąty ankietowany przeznacza na oszczędności od 501 do 1000 złotych.

„Barometr oszczędności 2023” dowiódł również, że prawie 40 proc. Polaków w ogóle nie pomnaża swoich oszczędności. Z kolei prawie co trzeci badany przechowuje je na koncie oszczędnościowym w banku, a 28 proc. zakłada oprocentowane lokaty. Co dziesiąta osoba inwestuje w akcje i obligacje, nieco mniej w waluty, a 7 proc. w złoto. Osoby, które mają największe oszczędności lokują je w nieruchomości, a ci z oszczędnościami na średnim poziomie interesują się kryptowalutami.

Źródło: KRD
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA