Zdecydowana większość prezesów z Polski chce rozwijać przedsiębiorstwa poprzez fuzje i przejęcia – wynika z badania „CEO Outlook Survey 2022” firmy EY.

Wśród przepytanych prezesów firm 20 proc. chce się skupić przede wszystkim na akwizycjach, które poprawią wskaźniki odpowiedzialności społecznej (ESG) lub ranking środowiskowy. Poza tym 20 proc. respondentów poszukuje możliwości transakcji w ramach tej samej branży w celu zwiększenia udziałów.

„Pandemia zredefiniowała sposób, w jaki funkcjonują przedsiębiorstwa i zarządzający nimi menedżerowie. Obecnie dużo większym wyzwaniem dla prezesów jest utrzymanie wzrostu wartości zarządzanego przez nich przedsiębiorstwa: często sytuacja wymusza na nich rewizję portfela i zmianę podejścia do otaczającego ich ekosystemu” – napisano w raporcie.

Zdaniem partnera EY Arkadiusza Gęsickiego głównym wyzwaniem w realizacji strategii rozwoju przez akwizycję jest integracja przejmowanych podmiotów, które często różnią się kulturą korporacyjną.

Badanie EY przypomniało również, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce nie doszło do skutku aż 88 proc. planowanych transakcji. Głównym powodem była pandemia, która odpowiadała za 41 proc. niezrealizowanych transakcji. W 20 proc. przypadków transakcja nie doszła do skutku przez obawy o ocenę regulatora w ramach ochrony konkurencji, a w 18 proc. – napięcia geopolityczne lub interwencja regulacyjna. Co gorsza, menedżerowie polskich firm obawiają się, że tendencja utrzyma się w kolejnych miesiącach, a przejęcia nie będą się udawały przez ewentualne zmiany prawne i interwencje rządu w fuzje.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułKorupcja niszczy polską gospodarkę. Pojawiła się szansa na zmniejszenie tej patologii
Następny artykułTotalizator zapowiada zmiany w Eurojackpot i zwiększa pulę do pół miliarda złotych!