fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaBiznesJak prezesi z Polski chcą rozwijać swoje firmy?

Jak prezesi z Polski chcą rozwijać swoje firmy?

Zdecydowana większość prezesów z Polski chce rozwijać przedsiębiorstwa poprzez fuzje i przejęcia – wynika z badania „CEO Outlook Survey 2022” firmy EY.

Wśród przepytanych prezesów firm 20 proc. chce się skupić przede wszystkim na akwizycjach, które poprawią wskaźniki odpowiedzialności społecznej (ESG) lub ranking środowiskowy. Poza tym 20 proc. respondentów poszukuje możliwości transakcji w ramach tej samej branży w celu zwiększenia udziałów.

„Pandemia zredefiniowała sposób, w jaki funkcjonują przedsiębiorstwa i zarządzający nimi menedżerowie. Obecnie dużo większym wyzwaniem dla prezesów jest utrzymanie wzrostu wartości zarządzanego przez nich przedsiębiorstwa: często sytuacja wymusza na nich rewizję portfela i zmianę podejścia do otaczającego ich ekosystemu” – napisano w raporcie.

Zdaniem partnera EY Arkadiusza Gęsickiego głównym wyzwaniem w realizacji strategii rozwoju przez akwizycję jest integracja przejmowanych podmiotów, które często różnią się kulturą korporacyjną.

Badanie EY przypomniało również, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce nie doszło do skutku aż 88 proc. planowanych transakcji. Głównym powodem była pandemia, która odpowiadała za 41 proc. niezrealizowanych transakcji. W 20 proc. przypadków transakcja nie doszła do skutku przez obawy o ocenę regulatora w ramach ochrony konkurencji, a w 18 proc. – napięcia geopolityczne lub interwencja regulacyjna. Co gorsza, menedżerowie polskich firm obawiają się, że tendencja utrzyma się w kolejnych miesiącach, a przejęcia nie będą się udawały przez ewentualne zmiany prawne i interwencje rządu w fuzje.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA