fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseJak wygląda bezpieczeństwo finansowe Polaków?

Jak wygląda bezpieczeństwo finansowe Polaków?

Aż co piąty Polak nie posiada żadnych oszczędności, natomiast zaległości finansowe Polaków z tytułu różnych zobowiązań sięgają niemal 45 mld złotych.

Dokładnie 21,8 proc. Polaków nie zgromadziło żadnych oszczędności – wynika z „Barometru oszczędności 2023” Krajowego Rejestru Długów. Wśród Polaków posiadających jakieś oszczędności największy odsetek ankietowanych – 24,3 proc. – ma odłożone do 5 tys. złotych. Z kolei 17,4 proc. ankietowanych twierdzi, że ich oszczędności wahają się między 5 tys. a 20 tys. złotych. Jednocześnie 13,2 proc. Polaków przyznaje, że ma odłożone pieniądze, ale nie chce zdradzić, ile to jest.

Obecne warunki gospodarcze z jednej strony nie sprzyjają gromadzeniu oszczędności z powodu wysokich kosztów życia, a z drugiej właśnie skłaniają do odkładania pieniędzy. Teraz bowiem zmaterializował się pesymistyczny scenariusz, który jeszcze rok, dwa lata temu wydawał się nierealny. Bieżące wydatki pochłaniają lwią część dochodów, siła nabywcza konsumentów znacznie zmalała, więc wiele osób zderzyło się z trudną rzeczywistością ekonomiczną. Musiały one ograniczyć nieskrępowaną wcześniej konsumpcję i zmobilizować się do bardziej świadomego zarządzania finansami. Jeśli tylko mogą przebudować portfel wydatków, powinny to zrobić i odkładać choćby niewielkie sumy, które zapewnią im bezpieczeństwo finansowe w przyszłości

– powiedział Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Wśród osób bez żadnych oszczędności najwięcej jest kobiet, osób w wieku od 45-54 lat oraz słabiej wykształconych. Jeśli chodzi o największe oszczędności, które przekraczają 20 tys. zł, to najczęściej deklarują je mężczyźni z wyższym wykształceniem, którzy mieszkają w największych miastach.

35 proc. Polaków, którzy wzięli udział w badaniu KRD, stwierdziło, że w przypadku utraty pracy bądź innego źródła dochodu ich oszczędności starczyłyby im tylko na miesiąc. Z kolei 40 proc. ankietowanych uznało, że byłoby to nawet pół roku, a ok. 25 proc. uważa, że mogłoby przeżyć dzięki oszczędnościom co najmniej rok. Badanie KRD wykazało, że jedna trzecia Polaków zadeklarowała, że w ciągu ostatniego roku ich oszczędności wzrosły oraz taki sam odsetek wskazał na ich zmniejszenie. U 31 proc. badanych oszczędności pozostały na tym samym poziomie.

Jak się okazało, łączne zadłużenie Polaków w spłacie kredytów, pożyczek, zakupów ratalnych, czynszów, rachunków za prąd i gaz oraz abonamentów telefonicznych wynosi aż 44,8 mld zł. Większość tego długu dotyczy mężczyzn, którzy zalegają na 33 mld złotych.

Źródło: KRD
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA