fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesJak wygląda polski eksport?

Jak wygląda polski eksport?

Spada udział firm z kapitałem zagranicznym w polskim eksporcie – poinformowano w „Tygodniku Gospodarczym” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W tygodniku napisano, że udział firm z kapitałem zagranicznym w polskim eksporcie towarowym spada od 2005 r., a w 2020 r. udział firm z kapitałem polskim wynosił aż 58 proc. i był najwyższy od 1996 r. Analitycy PIE tłumaczą, że ekspansja eksportowa firm z kapitałem zagranicznych została zahamowana przez zmianę struktury inwestycji zagranicznych z przetwórstwa przemysłowego na usługi oraz przez kryzysy – globalny kryzys finansowy i pandemię.

Dowodem na to może być olbrzymi deficyt w handlu zagranicznym odnotowany przez firmy z obcym kapitałem, który w 2020 r. wyniósł aż 11 mld USD, podczas gdy polski handel osiągnął w tym roku rekordową nadwyżkę rzędu 12 mld USD.

„Ujemne saldo było przede wszystkim wynikiem negatywnego bilansu handlowego z Chinami, z których firmy zagraniczne importowały o 15,5 mld USD więcej niż do nich eksportowały. W bilansie z UE firmy zagraniczne odnotowały nadwyżkę wynoszącą 13,5 mld USD. Pod względem wartości eksportu dominują te same państwa, co w polskim eksporcie ogółem – Niemcy, Francja i Czechy. Co ciekawe do trzech państw w większości eksportują z Polski firmy z kapitałem zagranicznym: do Szwecji (52,8 proc.), Włoch (52,5 proc.) i Francji (51,1 proc.)” – wyjaśniono w artykule.

Analitycy PIE zauważyli jednak, że podmioty z kapitałem zagranicznym miały znaczną przewagę od firm z kapitałem polskim, jeśli chodzi o uzyskiwanie przychodu z eksportu. W przypadku firm zagranicznych aż 34 proc. przychodów pochodziło z eksportu, a polskich – niespełna 14 proc.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA