Z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego wynika, że połowa Polaków umieszcza zmiany klimatyczne lub degradację środowiska naturalnego wśród trzech największych wyzwań dla Polski. Jednocześnie aż 79 proc. Polaków jest przekonanych, że ich własne zachowanie może przyczynić się do rozwiązania problemu zagrożenia klimatycznego.
Poza tym 78 proc. ankietowanych chce oznakowania wszystkich produktów spożywczych, aby określać ich ślad węglowy i pomóc ludziom dokonywać bardziej zrównoważonych klimatycznie wyborów zakupowych. Dwie trzecie Polaków jest też gotowych zapłacić za żywność nieco więcej, jeśli będzie ona produkowana lokalnie i w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Inny pomysł na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych to ograniczenie spożycia mięsa, a za tym jest już 44 proc. Polaków.
– Wynik badania EBI dotyczący opinii związanych ze zmianami klimatu pokazuje, że Polacy są bardzo chętni do pomocy w walce ze zmianami klimatycznymi. Jako bank klimatu UE z zadowoleniem przyjmujemy to zaangażowanie. Naszą rolą jest wspieranie działania na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Robimy to poprzez finansowanie zielonych projektów w sektorach takich jak zrównoważony transport, energia odnawialna i energooszczędne budynki – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska. – Nasze wsparcie dla tych projektów w Polsce wzrosło dynamicznie z 42 proc. w 2021 r. do 49 proc. w 2022 r. całkowitego wolumenu. Będziemy nadal wspierać projekty i inicjatywy przyspieszające zieloną transformację, która jest niezbędnym czynnikiem do wzrostu gospodarczego zarówno Polski jak i Unii Europejskiej – dodała.
Badanie EBI wykazało również, że 62 proc. Polaków twierdzi, że potencjalny pracodawca powinien nadać priorytet zrównoważonemu rozwojowi, który będzie przyjazny środowisku.
ISBnews