fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaEkologiaJak wygląda świadomość klimatyczna Polaków?

Jak wygląda świadomość klimatyczna Polaków?

Zdecydowana większość Polaków zgadza się, że nasze zachowania mają wpływ na zmiany klimatyczne.

Z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego wynika, że połowa Polaków umieszcza zmiany klimatyczne lub degradację środowiska naturalnego wśród trzech największych wyzwań dla Polski. Jednocześnie aż 79 proc. Polaków jest przekonanych, że ich własne zachowanie może przyczynić się do rozwiązania problemu zagrożenia klimatycznego.

Poza tym 78 proc. ankietowanych chce oznakowania wszystkich produktów spożywczych, aby określać ich ślad węglowy i pomóc ludziom dokonywać bardziej zrównoważonych klimatycznie wyborów zakupowych. Dwie trzecie Polaków jest też gotowych zapłacić za żywność nieco więcej, jeśli będzie ona produkowana lokalnie i w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Inny pomysł na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych to ograniczenie spożycia mięsa, a za tym jest już 44 proc. Polaków.

– Wynik badania EBI dotyczący opinii związanych ze zmianami klimatu pokazuje, że Polacy są bardzo chętni do pomocy w walce ze zmianami klimatycznymi. Jako bank klimatu UE z zadowoleniem przyjmujemy to zaangażowanie. Naszą rolą jest wspieranie działania na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Robimy to poprzez finansowanie zielonych projektów w sektorach takich jak zrównoważony transport, energia odnawialna i energooszczędne budynki – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska. – Nasze wsparcie dla tych projektów w Polsce wzrosło dynamicznie z 42 proc. w 2021 r. do 49 proc. w 2022 r. całkowitego wolumenu. Będziemy nadal wspierać projekty i inicjatywy przyspieszające zieloną transformację, która jest niezbędnym czynnikiem do wzrostu gospodarczego zarówno Polski jak i Unii Europejskiej – dodała.

Badanie EBI wykazało również, że 62 proc. Polaków twierdzi, że potencjalny pracodawca powinien nadać priorytet zrównoważonemu rozwojowi, który będzie przyjazny środowisku.

ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA