fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiJak wyższa akcyza wpłynęła na sprzedaż wódki?

Jak wyższa akcyza wpłynęła na sprzedaż wódki?

Drożejąca wódka sprawia, że Polacy kupują jej zdecydowanie mniej – wynika z artykułu „Rzeczpospolitej”.

W efekcie wprowadzenia wyższej akcyzy na alkohol oraz tzw. podatku małpkowego już w 2021 r. sprzedaż czystych setek wódki spadła o 23 proc., a największych „małpek” o jedną trzecią. Z kolei tylko w styczniu i w lutym 2022 r. Polacy kupili o 10 proc. mniej wódki niż w tym samym okresie rok temu.

– To właśnie nabywcy najtańszych wódek najbardziej ograniczyli swoje zakupy, wolumen sprzedaży wódek z segmentu ekonomicznego spadł aż o 17 proc. – powiedziała „Rzeczpospolitej” Elżbieta Szarejko, analityk agencji Centrum Monitorowania Rynku.

Spadki sprzedaży nie są zaskakujące, bo tzw. podatek małpkowy podniósł cenę najmniejszej wódki aż o 1 zł, a o 2 zł zdrożały wódki o pojemności 200 ml. Z kolei butelki wina o pojemności 250 ml podrożały o 0,88 zł. Celem wprowadzenia podatku na najmniejsze butelki mocnego alkoholu była chęć walki z ryzykownym piciem, bo według ekspertów to właśnie „małpki” są najbardziej niebezpieczne z punktu widzenia uzależnień.

Branża spirytusowa zapowiada dalsze wzrosty cen, które będą spowodowane przede wszystkim drożejącymi surowcami potrzebnymi do produkcji, czyli pszenicy i kukurydzy.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA