W Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady ECOFIN, podczas którego rozmawiano nie tylko o wojnie na Ukrainie i kolejnych sankcjach na Rosję, ale też o kwestiach podatkowych w Unii Europejskiej.

blokada środków na rachunku vat - grafika wpisu

W posiedzeniu ze strony polskiej wzięła udział wiceminister finansów i szef KAS Magdalena Rzeczkowska, która powtórzyła stanowisko Polski stojącej za silniejszymi sankcjami na Moskwę. Mogłyby one polegać np. na wykluczeniu lub zawieszeniu Rosji i Białorusi w organizacjach międzynarodowych i instytucjach finansowych oraz odebraniu tym krajom możliwości korzystania z instrumentów tych organizacji.

W trakcie spotkania Rady prowadzono też dyskusję na temat dyrektywy ustanawiającej globalny minimalny poziom opodatkowania dla grup wielonarodowych w UE. Jak przypomniało Ministerstwo Finansów dyrektywa wdraża we wspólnocie tzw. II filar porozumienia OECD, czyli wprowadza minimalną efektywną stawkę podatkową w wysokości co najmniej 15 proc.

„Polska popiera działania na rzecz ustanowienia sprawiedliwego i skutecznego systemu przeciwdziałającego unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania, w tym zapewnienia sprawiedliwego opodatkowania tzw. gigantów cyfrowych. Polsce zależy nam na tym, by dwufilarowa reforma podatków, przewidziana w porozumieniu na poziomie OECD, została zrealizowana w całości” – poinformowano na stronie resortu finansów. „Potrzebne jest podejście pakietowe gwarantujące wejście w życie obu filarów porozumienia OECD. Cel Polski pozostaje niezmienny, a jest nim wypracowanie sprawiedliwego, skutecznego i akceptowalnego w skali międzynarodowej rozwiązania kwestii podatkowych wynikających z globalizacji” – dodano.

Poprzedni artykuł„Putinflacja” to realne zjawisko?
Następny artykułPrzedsiębiorcy korzystają ze współpracy z sieciami handlowymi