fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiJakie jest stanowisko Polski w sprawie podatku od gigantów cyfrowych?

Jakie jest stanowisko Polski w sprawie podatku od gigantów cyfrowych?

W Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady ECOFIN, podczas którego rozmawiano nie tylko o wojnie na Ukrainie i kolejnych sankcjach na Rosję, ale też o kwestiach podatkowych w Unii Europejskiej.

W posiedzeniu ze strony polskiej wzięła udział wiceminister finansów i szef KAS Magdalena Rzeczkowska, która powtórzyła stanowisko Polski stojącej za silniejszymi sankcjami na Moskwę. Mogłyby one polegać np. na wykluczeniu lub zawieszeniu Rosji i Białorusi w organizacjach międzynarodowych i instytucjach finansowych oraz odebraniu tym krajom możliwości korzystania z instrumentów tych organizacji.

W trakcie spotkania Rady prowadzono też dyskusję na temat dyrektywy ustanawiającej globalny minimalny poziom opodatkowania dla grup wielonarodowych w UE. Jak przypomniało Ministerstwo Finansów dyrektywa wdraża we wspólnocie tzw. II filar porozumienia OECD, czyli wprowadza minimalną efektywną stawkę podatkową w wysokości co najmniej 15 proc.

„Polska popiera działania na rzecz ustanowienia sprawiedliwego i skutecznego systemu przeciwdziałającego unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania, w tym zapewnienia sprawiedliwego opodatkowania tzw. gigantów cyfrowych. Polsce zależy nam na tym, by dwufilarowa reforma podatków, przewidziana w porozumieniu na poziomie OECD, została zrealizowana w całości” – poinformowano na stronie resortu finansów. „Potrzebne jest podejście pakietowe gwarantujące wejście w życie obu filarów porozumienia OECD. Cel Polski pozostaje niezmienny, a jest nim wypracowanie sprawiedliwego, skutecznego i akceptowalnego w skali międzynarodowej rozwiązania kwestii podatkowych wynikających z globalizacji” – dodano.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA