fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaŚwiatJaponia poza podium w rankingu największych gospodarek świata

Japonia poza podium w rankingu największych gospodarek świata

Gospodarka Japonii nieoczekiwanie skurczyła się z powodu słabej konsumpcji krajowej, wpychając kraj w recesję i powodując utratę – na rzecz Niemiec – pozycji trzeciej co do wielkości gospodarki świata.

W zeszłym tygodniu Japonia straciła brązowy medal i podium największych gospodarek świata. Kraj Wschodzącego Słońca ustąpił swoje trzecie miejsce Niemcom. Chociaż jego gospodarka wzrosła o 1,9 proc. w 2023 r., to PKB w czwartym kwartale odnotował spadek o 0,4 proc. w ujęciu rocznym. Wynik ten był znacznie poniżej najbardziej rozpowszechnionych prognoz analityków, którzy przewidywali wzrost o 1,4 proc. w okresie od października do grudnia. Po dwóch kwartałach na minusie japońska gospodarka weszła w techniczną recesję.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewidywał w październiku 2023 r., że Niemcy prawdopodobnie wyprzedzą Japonię zajmując trzecie miejsce w rankingu największych gospodarek świata. I tak też się stało. W zeszłym tygodniu Tokio ogłosiło, że nominalny PKB japońskiego archipelagu wzrósł do 4,2 biliona dolarów, podczas gdy niemiecki wyniósł około 4,5 biliona dolarów.

Słaby jen, słaby popyt

Zmiana paradygmatu nastąpiła ponad dekadę po tym, jak Japonia straciła drugie miejsce w tym rankingu (na rzecz Chin). Spadek wynika głównie z gwałtownej dewaluacji jena w stosunku do dolara w ostatnich latach – w 2022 i 2023 r. japońska waluta osłabiła się w stosunku do waluty amerykańskiej o ponad 18 proc.

Japonia w dużym stopniu polega na handlu zagranicznym, zwłaszcza na eksporcie samochodów, a gwałtowna deprecjacja jej waluty zmniejsza zyski ze sprzedaży zagranicznej. Analitycy uważają, że tak gwałtowny spadek wartości japońskiej waluty to wina złych decyzji banku centralnego, który od 2016 r. kontynuuje politykę ujemnych stóp procentowych. Strategia ta jest sprzeczna ze strategią przyjętą w innych krajach, które podniosły stopy procentowe w celu zwalczania inflacji. „Dwa kolejne spadki PKB i trzy kolejne spadki popytu krajowego to zła wiadomość” – powiedział Stephan Angrick, ekonomista Moody’s Analytics, cytowany przez Agencję Reutera.

Popyt krajowy w Japonii był ostatnio szczególnie słaby. Wszystkie główne jego kategorie, w tym wydatki konsumpcyjne, były ujemne. Jedynie popyt zewnętrzny, który jest ujmowany przez eksport towarów i usług, wniósł pozytywny wkład. Konsumpcja prywatna spadła w czwartym kwartale o 0,9 proc. w ujęciu rocznym, ponieważ japońscy konsumenci walczyli z wyższymi cenami żywności, paliw i innych towarów. Oznacza to trzeci z rzędu kwartał spadków.

– Japonia importuje 94 proc. swojego podstawowego zapotrzebowania na energię i 63 proc. żywności, więc słaby jen znacząco przyczynia się do wyższych kosztów życia – powiedział CNN Neil Newman, strateg z Japanmacro z siedzibą w Tokio.

Perspektywy jednak optymistyczne

„Pomimo rozczarowujących wyników [za czwarty kwartał], spodziewamy się odbicia PKB w [pierwszym kwartale] 2024” – powiedziała Min Joo Kang, starsza ekonomistka w Grupie ING. Jej zdaniem w bieżącym kwartale poprawie powinna ulec konsumpcja prywatna, z uwagi na stabilizację inflacji i oczekiwany wzrost płac. Analitycy z Capital Economics twierdzą, że badania opinii publicznej i rynku pracy przedstawiają bardziej różowy obraz otoczenia biznesowego, niż sugerują nagłówki gazet. W grudniu stopa bezrobocia spadła do najniższego od jedenastu miesięcy poziomu 2,4 proc. Co więcej, badanie Tankan przeprowadzone przez Bank Japonii wykazało, że warunki biznesowe we wszystkich branżach i rozmiarach firm były najlepsze od czwartego kwartału 2018 r. Z kolei analitycy z Goldman Sachs oczekują, że japońska gospodarka odnotuje 1-proc. wzrost w pierwszym kwartale 2024 r. Również inwestorzy krajowi pozostają optymistyczni. Rok 2023 dla japońskiego rynku akcji był wyjątkowy, a indeks Nikkei wzrósł o 28 proc., co czyni go najlepiej radzącym sobie rynkiem w Azji.

el.pais.es, cnn.com, reuters.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA