Rząd przedłużył obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność.

Fot. Marcin Kalita

Ministerstwo Finansów poinformowało o przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność. Podpis pod odpowiednim rozporządzeniem złożyła już minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Resort wyjaśnił, że podpisany dokument przewiduje także przedłużenie preferencji w VAT dla darowizn na rzecz Ukrainy oraz obniżenie stawki VAT na niektóre produkty nawozowe.

– Wydłużamy stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż – powiedziała minister Rzeczkowska. – Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne – dodała.

W rozporządzeniu zdecydowano o utrzymaniu do końca czerwca 2023 r. zerowej stawki VAT na darowizny na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych i jednostek samorządu terytorialnego – przekazywanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie. Poza tym utrzymano na 2 lata obniżenie do 8 proc. stawki produktów nawozowych, które przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej były opodatkowane według tej stawki.

Resort wskazał, że tarcza antyinflacyjna w obecnej postaci obowiązuje do końca 2022 r. Oznacza to obniżenie stawek VAT na podstawowe produkty żywnościowe, energię elektryczną i cieplną, gaz ziemny, niektóre paliwa silnikowe oraz nawozy i środki wykorzystywane w produkcji rolnej.

Poprzedni artykułOto kluczowy surowiec w Polsce
Następny artykułCoraz więcej firm zagrożonych bankructwem