fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaPodatkiJuż jutro głosowanie w sprawie nowych unijnych podatków

Już jutro głosowanie w sprawie nowych unijnych podatków

Na wtorkowej Radzie Unii Europejskiej z udziałem ministrów finansów odbędzie się głosowanie nad przyjęciem dyrektywy podatkowej z minimalnym CIT oraz likwidacji ulg inwestycyjnych. To tzw. nowe kategorie zasobów własnych, czyli unijne podatki, które mają obowiązywać od 2026 r.

Politycy Konfederacji apelują do rządu o weto w sprawie nowych unijnych podatków.

– Zarówno przy referendum akcesyjnym, jak i przy ratyfikacji traktatu lizbońskiego nie było mowy o tym, że będziemy mieli nakładane podatki bezpośrednio przez Brukselę. Ten stan, bez żadnej debaty, zmienia się miesiąc po miesiącu – stwierdził poseł Krzysztof Bosak.

Lider Konfederacji przypomniał, że unijne podatki już nas obowiązują i są naliczane wstecznie. Mowa o podatku od plastiku i oraz planowane przejęcie 25 proc. dochodów ze sprzedaży certyfikatów ETS.

Tak wygląda harmonogram wprowadzania unijnych podatków:

1.01.2021 – podatek od plastiku (naliczanie wsteczne)

1.01.2021 – przejęcie 25 proc. z dochodu za certyfikaty CO2 (naliczanie wsteczne)

1.01.2023 – podatek od usług cyfrowych

1.01.2023 – cło węglowe CBAM

1.01.2024 – podatek od transakcji finansowych

1.01.2026 – podatek od korporacji

Poseł Krzysztof Bosak zauważył, że do tej pory polska opinia publiczna nie wie, jakie stanowisko w sprawie nowych unijnych obciążeń ma polski rząd i co padnie z ust minister Magdaleny Rzeczkowskiej na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej.

– Czy to nie jest zdumiewające? Może rząd nie chce, żebyśmy o tym wiedzieli, bo to będzie stanowisko pozytywne? – dopytywał polityk. – Domagamy się jutro weta od polskiej rządu w zakresie nakładania na Polaków nowych podatków.

– Po co nam nowe obciążenia UE? Mamy ich już wystarczająco dużo przez politykę PiS, który od początku poprzedniej kadencji wprowadził różnego rodzaju podwyżek podatków i opłat aż 45. Najwyższy czas sprzeciwić się dyktatowi UE i jej destrukcyjnej polityce. Mamy kryzys gospodarczy, inflacja pożera pieniądze Polaków, a kolejne podatki narzucane przez Brukselę jeszcze pogłębią ten stan – napisał poseł Robert Winnicki na FB.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA