fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiJuż jutro głosowanie w sprawie nowych unijnych podatków

Już jutro głosowanie w sprawie nowych unijnych podatków

Na wtorkowej Radzie Unii Europejskiej z udziałem ministrów finansów odbędzie się głosowanie nad przyjęciem dyrektywy podatkowej z minimalnym CIT oraz likwidacji ulg inwestycyjnych. To tzw. nowe kategorie zasobów własnych, czyli unijne podatki, które mają obowiązywać od 2026 r.

Politycy Konfederacji apelują do rządu o weto w sprawie nowych unijnych podatków.

– Zarówno przy referendum akcesyjnym, jak i przy ratyfikacji traktatu lizbońskiego nie było mowy o tym, że będziemy mieli nakładane podatki bezpośrednio przez Brukselę. Ten stan, bez żadnej debaty, zmienia się miesiąc po miesiącu – stwierdził poseł Krzysztof Bosak.

Lider Konfederacji przypomniał, że unijne podatki już nas obowiązują i są naliczane wstecznie. Mowa o podatku od plastiku i oraz planowane przejęcie 25 proc. dochodów ze sprzedaży certyfikatów ETS.

Tak wygląda harmonogram wprowadzania unijnych podatków:

1.01.2021 – podatek od plastiku (naliczanie wsteczne)

1.01.2021 – przejęcie 25 proc. z dochodu za certyfikaty CO2 (naliczanie wsteczne)

1.01.2023 – podatek od usług cyfrowych

1.01.2023 – cło węglowe CBAM

1.01.2024 – podatek od transakcji finansowych

1.01.2026 – podatek od korporacji

Poseł Krzysztof Bosak zauważył, że do tej pory polska opinia publiczna nie wie, jakie stanowisko w sprawie nowych unijnych obciążeń ma polski rząd i co padnie z ust minister Magdaleny Rzeczkowskiej na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej.

– Czy to nie jest zdumiewające? Może rząd nie chce, żebyśmy o tym wiedzieli, bo to będzie stanowisko pozytywne? – dopytywał polityk. – Domagamy się jutro weta od polskiej rządu w zakresie nakładania na Polaków nowych podatków.

– Po co nam nowe obciążenia UE? Mamy ich już wystarczająco dużo przez politykę PiS, który od początku poprzedniej kadencji wprowadził różnego rodzaju podwyżek podatków i opłat aż 45. Najwyższy czas sprzeciwić się dyktatowi UE i jej destrukcyjnej polityce. Mamy kryzys gospodarczy, inflacja pożera pieniądze Polaków, a kolejne podatki narzucane przez Brukselę jeszcze pogłębią ten stan – napisał poseł Robert Winnicki na FB.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd ulży małym przedsiębiorcom? Kasowy PIT

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o pracach nad projektem dotyczącym wprowadzenia możliwości wyboru tzw. kasowego PIT przez najmniejszych przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Protest przed IPN w obronie wolności słowa

Przed katowickim oddziałem IPN odbył się protest i konferencja prasowa przeciwko cenzurze i łamaniu wolności słowa w związku z „zaaresztowaniem” książek wydawnictwa 3DOM z Częstochowy i przesłuchaniem jego właściciela Tomasza Stali.
2 MIN CZYTANIA

Korupcyjny handel dyplomami

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali 6 osób. Wśród zatrzymanych są osoby reprezentujące władze warszawskiej uczelni niepublicznej.
< 1 MIN CZYTANIA