fbpx
piątek, 20 września, 2024
Strona głównaFelietonKanada wciąż pachnąca przemocą

Kanada wciąż pachnąca przemocą

Przyglądając się bacznie temu, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, nie traćmy z oczu tego, co ma miejsce pod drugiej stronie oceanu, w kraju uważanym do niedawna za oazę wolności i kraj dla wszystkich migrantów...

W mediach głównego nurtu panowała cisza na temat protestów kierowców ciężarówek w Ottawie. Nie dziwi mnie więc fakt, że trwa ona dalej po wprowadzeniu przez rząd federalny Justina Trudeau stanu wyjątkowego na mocy ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych.

Jason T. Kenney, premier prowincji Alberta, zapowiedział wniesienie do sądu skargi przeciw rządowi w Ottawie. Działania premiera Trudeau są według niego nieproporcjonalne, naruszają naturalną sprawiedliwość, wkraczają w jurysdykcję prowincji i tworzą niebezpieczny precedens. Na dziś jeszcze trzy inne prowincje odcinają się od działań rządu w Ottawie.

Kanada to kraj migrantów. Ludzie z różnych stron świata przyjeżdżali tam w poszukiwaniu lepszego życia. Każdy ma prawo mieszkać, pracować i wydawać swoje pieniądze tam, gdzie uważa to za stosowne. Migranci wierzyli, że te osobowe prawa każdego człowieka będą tu respektowane. Dzisiaj widzą, że owoce ich pracy nie są już wystarczająco chronione.

Na interwencję rządu federalnego platforma crowdfundingowa GoFundMe zamroziła 10 mln kanadyjskich dolarów zebranych przez darczyńców na rzecz protestujących kierowców. Nie jest to jednorazowe wydarzenie. Chrystia Freeland, wicepremier i minister finansów, zapowiada, że planuje na stałe zachować swoje uprawnienia do kontrolowania platform crowdfundingowych i portfeli kryptowalutowych.

Okazuje się, że przeciwnicy protestów ciężarówek w Kanadzie są też przeciwnikami kryptowaluty. To rodzaj wirtualnego pieniądza o ciągłej zmieniającej się cenie, który nie jest kontrolowany przez rządy. Było to wielkie odkrycie dla Jordana Petersona, kanadyjskiego psychologa zajmującego się także systemami totalitarnymi, który dowiedział się o tym w rozmowie z Saifedeanem Ammousem, autorem książki „Standard Bitcoina”. Paterson był wcześniej przekonany, że pieniądz jest i musi być związany z rządem.

Rządy mają dzisiaj monopol prawny na podaż pieniądza. Średniowieczny ekonomista bp Mikołaj z Oresme pisał, że król nie może zakazywać w swoim królestwie obiegu uczciwych i dobrych pieniędzy i z żądzy zysku posługiwać się gorszymi. Doradca króla Karola V Mądrego dodawał, że jest to nie tylko niedorzeczne, ale uwłacza królewskiej godności.

Najważniejszym źródłem filozoficznym, z którego do dzisiaj możemy czerpać inspiracje do cywilnego nieposłuszeństwa, są nauki św. Tomasza z Akwinu. Tomistyczna teoria prawa natury uznaje prawo obywatelskie do oporu wobec nieuczciwej i niesprawiedliwej władzy. Płynie stąd wniosek, że brak jest moralnych podstaw, aby zabraniać powstawania albo nakazywać rozwiązanie stowarzyszenia osób, które chcą produkować specyficzny rodzaj pieniądza i się nim posługiwać. Państwo nie może i nie ma żadnego prawa, by przeszkadzać w powstawaniu jakichkolwiek legalnych stowarzyszeń.

Freeland na konferencji prasowej mówiła, że konta i ubezpieczenia właścicieli ciężarówek biorących udział w „Konwoju wolności” będą zablokowane. Gotówka to wolność. Kościół powinien być oazą wolności. Wystarczy, gdy pozostanie przy tradycyjnej niedzielnej tacy.

Jacek Gniadek SVD

Jacek Gniadek SVD
Jacek Gniadek SVD
Werbista, misjonarz, teolog, ekonomista i obserwator życia gospodarczego w jednym. Pracował w Zairze (DR Konga), Botswanie, Liberii i Zambii. Od 2016 r. mieszka w Warszawie. Był dyrektorem Werbistowskiego Centrum Fu Shenfu oraz prezesem Stowarzyszenia „Sincum” im. M. Boyma SJ, które pomaga Kościołowi w Chinach. Współpracuje z Fundacją ASBIRO, która wspomaga prywatną edukację w Afryce. Wkrótce wybiera się do Chile. Jeden z największych zwolenników wolnej przedsiębiorczości wśród duchownych katolickich w Polsce.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ekonomia i sprawiedliwość

Współczesne państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Nie zajmując się tematem sprawiedliwości, kapitaliści pozostawiają ten problem do rozwiązania kolejnemu pokoleniu socjalistów.
3 MIN CZYTANIA

Każda władza ma swoje preferencje

Pieniądze budżetowe zawsze są ogromną pokusą dla organizacji pozarządowych. Nikt nie otrzymuje ich za darmo. Nie jest sztuką nie brać, kiedy nie dają. Sztuką jest być wolnym i nie brać, kiedy pieniądze rządowe leżą na stole.
3 MIN CZYTANIA

Milei i libertariańskie credo

Na Światowym Forum Ekonomicznym Javier Milei, libertariański prezydent Argentyny, powiedział, że największym niebezpieczeństwem dla świata jest socjalizm. Prawie nikt nie zwrócił uwagi, że Milei wspomniał także o libertariańskim credo, które głosi, że wszyscy są równi i mają takie same prawa przyznane przez Stwórcę, do których należy prawo do życia, wolności i własności.
2 MIN CZYTANIA