fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaFelietonKanada wciąż pachnąca przemocą

Kanada wciąż pachnąca przemocą

Przyglądając się bacznie temu, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, nie traćmy z oczu tego, co ma miejsce pod drugiej stronie oceanu, w kraju uważanym do niedawna za oazę wolności i kraj dla wszystkich migrantów...

W mediach głównego nurtu panowała cisza na temat protestów kierowców ciężarówek w Ottawie. Nie dziwi mnie więc fakt, że trwa ona dalej po wprowadzeniu przez rząd federalny Justina Trudeau stanu wyjątkowego na mocy ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych.

Jason T. Kenney, premier prowincji Alberta, zapowiedział wniesienie do sądu skargi przeciw rządowi w Ottawie. Działania premiera Trudeau są według niego nieproporcjonalne, naruszają naturalną sprawiedliwość, wkraczają w jurysdykcję prowincji i tworzą niebezpieczny precedens. Na dziś jeszcze trzy inne prowincje odcinają się od działań rządu w Ottawie.

Kanada to kraj migrantów. Ludzie z różnych stron świata przyjeżdżali tam w poszukiwaniu lepszego życia. Każdy ma prawo mieszkać, pracować i wydawać swoje pieniądze tam, gdzie uważa to za stosowne. Migranci wierzyli, że te osobowe prawa każdego człowieka będą tu respektowane. Dzisiaj widzą, że owoce ich pracy nie są już wystarczająco chronione.

Na interwencję rządu federalnego platforma crowdfundingowa GoFundMe zamroziła 10 mln kanadyjskich dolarów zebranych przez darczyńców na rzecz protestujących kierowców. Nie jest to jednorazowe wydarzenie. Chrystia Freeland, wicepremier i minister finansów, zapowiada, że planuje na stałe zachować swoje uprawnienia do kontrolowania platform crowdfundingowych i portfeli kryptowalutowych.

Okazuje się, że przeciwnicy protestów ciężarówek w Kanadzie są też przeciwnikami kryptowaluty. To rodzaj wirtualnego pieniądza o ciągłej zmieniającej się cenie, który nie jest kontrolowany przez rządy. Było to wielkie odkrycie dla Jordana Petersona, kanadyjskiego psychologa zajmującego się także systemami totalitarnymi, który dowiedział się o tym w rozmowie z Saifedeanem Ammousem, autorem książki „Standard Bitcoina”. Paterson był wcześniej przekonany, że pieniądz jest i musi być związany z rządem.

Rządy mają dzisiaj monopol prawny na podaż pieniądza. Średniowieczny ekonomista bp Mikołaj z Oresme pisał, że król nie może zakazywać w swoim królestwie obiegu uczciwych i dobrych pieniędzy i z żądzy zysku posługiwać się gorszymi. Doradca króla Karola V Mądrego dodawał, że jest to nie tylko niedorzeczne, ale uwłacza królewskiej godności.

Najważniejszym źródłem filozoficznym, z którego do dzisiaj możemy czerpać inspiracje do cywilnego nieposłuszeństwa, są nauki św. Tomasza z Akwinu. Tomistyczna teoria prawa natury uznaje prawo obywatelskie do oporu wobec nieuczciwej i niesprawiedliwej władzy. Płynie stąd wniosek, że brak jest moralnych podstaw, aby zabraniać powstawania albo nakazywać rozwiązanie stowarzyszenia osób, które chcą produkować specyficzny rodzaj pieniądza i się nim posługiwać. Państwo nie może i nie ma żadnego prawa, by przeszkadzać w powstawaniu jakichkolwiek legalnych stowarzyszeń.

Freeland na konferencji prasowej mówiła, że konta i ubezpieczenia właścicieli ciężarówek biorących udział w „Konwoju wolności” będą zablokowane. Gotówka to wolność. Kościół powinien być oazą wolności. Wystarczy, gdy pozostanie przy tradycyjnej niedzielnej tacy.

Jacek Gniadek SVD

Jacek Gniadek SVD
Jacek Gniadek SVD
Werbista, misjonarz, teolog, ekonomista i obserwator życia gospodarczego w jednym. Pracował w Zairze (DR Konga), Botswanie, Liberii i Zambii. Od 2016 r. mieszka w Warszawie. Był dyrektorem Werbistowskiego Centrum Fu Shenfu oraz prezesem Stowarzyszenia „Sincum” im. M. Boyma SJ, które pomaga Kościołowi w Chinach. Współpracuje z Fundacją ASBIRO, która wspomaga prywatną edukację w Afryce. Wkrótce wybiera się do Chile. Jeden z największych zwolenników wolnej przedsiębiorczości wśród duchownych katolickich w Polsce.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Genius loci

Poprzednio byłem w Budapeszcie w marcu 2020 r. Już nadciągały czarne pandemiczne chmury, ale wciąż jeszcze wydawało się, że to będzie kolejna burza w szklance wody. Jak się stało – wiadomo. Wcześniej w drugiej stolicy Cesarstwa Austro-Węgierskiego bywałem wielokrotnie. Wyrobiłem sobie zatem jakiś jej własny obraz, a nawet coś więcej: trudne do dokładnego opisania i sprecyzowania wrażenie, które mamy, gdy trochę lepiej zapoznamy się z jakimś obcym miejscem.
5 MIN CZYTANIA

Europa zasad czy ideologii?

Jakiekolwiek podsumowanie 20 lat uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej, jakakolwiek dyskusja o tym, czy Polska nadal będzie członkiem tego podmiotu, powinny opierać się nie o analizę zysków i strat, ale o ocenę warunków naszej partycypacji przez pryzmat tego, od czego uwolniliśmy się w 1989 r.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ekonomia i sprawiedliwość

Współczesne państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Nie zajmując się tematem sprawiedliwości, kapitaliści pozostawiają ten problem do rozwiązania kolejnemu pokoleniu socjalistów.
3 MIN CZYTANIA

Każda władza ma swoje preferencje

Pieniądze budżetowe zawsze są ogromną pokusą dla organizacji pozarządowych. Nikt nie otrzymuje ich za darmo. Nie jest sztuką nie brać, kiedy nie dają. Sztuką jest być wolnym i nie brać, kiedy pieniądze rządowe leżą na stole.
3 MIN CZYTANIA

Milei i libertariańskie credo

Na Światowym Forum Ekonomicznym Javier Milei, libertariański prezydent Argentyny, powiedział, że największym niebezpieczeństwem dla świata jest socjalizm. Prawie nikt nie zwrócił uwagi, że Milei wspomniał także o libertariańskim credo, które głosi, że wszyscy są równi i mają takie same prawa przyznane przez Stwórcę, do których należy prawo do życia, wolności i własności.
2 MIN CZYTANIA