fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaKrajKolejna fabryka porcelany upada

Kolejna fabryka porcelany upada

Wkrótce na Dolnym Śląsku nie będzie już ani jednej fabryki porcelany. Ostatnia – zakład w Jaworzynie Śląskiej – czeka na likwidację.

Zakład Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej wygasza produkcję – poinformowała TVP3 Wrocław. W planach jest likwidacja funkcjonującej od 1860 roku fabryki i zwolnienie wszystkich pracowników.

Problemy „Karoliny” trwają od dłuższego czasu – już 10 lat temu z bankructwa ratowała ją Agencja Rozwoju Przemysłu. Późniejszą sytuację spółki skomplikowała natomiast pandemia koronawirusa i ostatnie podwyżki cen energii. To wszystko doprowadziło do tego, że w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęto postępowanie upadłościowe zakładu, a 7 lutego br.  Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” otrzymała od zarządu spółki oficjalne pismo w sprawie zwolnienia grupowego.

Dziś otrzymaliśmy oficjalne pismo Zarządu Spółki w sprawie zwolnienia grupowego wszystkich pracowników ZPS „Karolina” w liczbie 181 osób – Komisja Zakładowa rozpoczyna rozmowy w sprawie warunków finansowych i terminów

– poinformowali związkowcy.

TVP3 Wrocław przypomina, że fabryka „Karolina” należała do jednych z największych pracodawców w Jaworzynie Śląskiej i w regionie. Jeszcze w 2020 r. pracowało tam przeszło 450 osób. Dzisiaj w zakładzie zatrudnionych jest około 180 ludzi, z których 80 proc. to kobiety. Teraz związkowcy będą rozmawiać o warunkach ich zwolnienia.

Likwidacja „Karoliny” to nie pierwsza taka decyzja dotycząca wytwórców porcelany w Polsce. W 2012 roku przestała funkcjonować fabryka „Wałbrzych” S.A., a w styczniu 2023 roku decyzję o wstrzymaniu produkcji i likwidacji zakładu podjęto w fabryce „Krzysztof” w Wałbrzychu.

Źródło: TVP Wrocław
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA