fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajKolejna fabryka porcelany upada

Kolejna fabryka porcelany upada

Wkrótce na Dolnym Śląsku nie będzie już ani jednej fabryki porcelany. Ostatnia – zakład w Jaworzynie Śląskiej – czeka na likwidację.

Zakład Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej wygasza produkcję – poinformowała TVP3 Wrocław. W planach jest likwidacja funkcjonującej od 1860 roku fabryki i zwolnienie wszystkich pracowników.

Problemy „Karoliny” trwają od dłuższego czasu – już 10 lat temu z bankructwa ratowała ją Agencja Rozwoju Przemysłu. Późniejszą sytuację spółki skomplikowała natomiast pandemia koronawirusa i ostatnie podwyżki cen energii. To wszystko doprowadziło do tego, że w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęto postępowanie upadłościowe zakładu, a 7 lutego br.  Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” otrzymała od zarządu spółki oficjalne pismo w sprawie zwolnienia grupowego.

Dziś otrzymaliśmy oficjalne pismo Zarządu Spółki w sprawie zwolnienia grupowego wszystkich pracowników ZPS „Karolina” w liczbie 181 osób – Komisja Zakładowa rozpoczyna rozmowy w sprawie warunków finansowych i terminów

– poinformowali związkowcy.

TVP3 Wrocław przypomina, że fabryka „Karolina” należała do jednych z największych pracodawców w Jaworzynie Śląskiej i w regionie. Jeszcze w 2020 r. pracowało tam przeszło 450 osób. Dzisiaj w zakładzie zatrudnionych jest około 180 ludzi, z których 80 proc. to kobiety. Teraz związkowcy będą rozmawiać o warunkach ich zwolnienia.

Likwidacja „Karoliny” to nie pierwsza taka decyzja dotycząca wytwórców porcelany w Polsce. W 2012 roku przestała funkcjonować fabryka „Wałbrzych” S.A., a w styczniu 2023 roku decyzję o wstrzymaniu produkcji i likwidacji zakładu podjęto w fabryce „Krzysztof” w Wałbrzychu.

Źródło: TVP Wrocław
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA