fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajKonfederacja wskazała przyczyny inflacji

Konfederacja wskazała przyczyny inflacji

Tarcze finansowe i masowy dodruk pieniędzy to główne przyczyny szalejącej w Polsce inflacji — twierdzą przedstawiciele Konfederacji.

Poseł Krzysztof Bosak podczas konferencji prasowej w Sejmie przypomniał, że Konfederacja przestrzegała przed tarczami finansowymi i masowym „dodrukiem” pieniądza. Co więcej, polityk uważa, że działanie tarcz odbywało się z „pomięciem konstytucyjnych reguł zakazujących NBP finansowania zadłużania się przez rząd”.

– Taki dodruk skutkował stworzeniem długu publicznego poza gospodarką budżetową. Dokładnie to zrobił premier Mateusz Morawiecki – wytworzył ogromny, dodatkowy dług poza gospodarką budżetową, niewykazywany w krajowej metodyce sprawozdawczości finansów publicznych, ale już wykazywany w metodyce sprawozdawczej według zasad Unii Europejskiej – powiedział Bosak. – Deficyt w 2020 r. dla całego sektora publicznego wyniósł aż 161 mld zł, dług – obliczany zgodnie z metodyką UE – wzrósł aż o 290 mld zł, do 1,3 bln zł – dodał poseł.

Poza Bosakiem głos na konferencji zabrał mec. Jacek Wilk, który wezwał rząd „do zakończenia tego szaleństwa i epidemicznego powiększania zadłużenia”. Jako sposób na walkę z drożyzną polityk przypomniał postulaty Konfederacji, polegające na likwidacji akcyzy i VAT-u na prąd i gaz oraz odrzuceniu „absurdalnego, unijnego systemu certyfikatów na emisję CO2”. Wilk zaapelował też o obniżkę akcyzy i VAT-u na paliwo oraz opłaty paliwowej, a także likwidację opłaty emisyjnej. Polityk wezwał też do rezygnacji z piętnastu „zupełnie niepotrzebnych podatków”.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA