fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajKonfederacja wskazała przyczyny inflacji

Konfederacja wskazała przyczyny inflacji

Tarcze finansowe i masowy dodruk pieniędzy to główne przyczyny szalejącej w Polsce inflacji — twierdzą przedstawiciele Konfederacji.

Poseł Krzysztof Bosak podczas konferencji prasowej w Sejmie przypomniał, że Konfederacja przestrzegała przed tarczami finansowymi i masowym „dodrukiem” pieniądza. Co więcej, polityk uważa, że działanie tarcz odbywało się z „pomięciem konstytucyjnych reguł zakazujących NBP finansowania zadłużania się przez rząd”.

– Taki dodruk skutkował stworzeniem długu publicznego poza gospodarką budżetową. Dokładnie to zrobił premier Mateusz Morawiecki – wytworzył ogromny, dodatkowy dług poza gospodarką budżetową, niewykazywany w krajowej metodyce sprawozdawczości finansów publicznych, ale już wykazywany w metodyce sprawozdawczej według zasad Unii Europejskiej – powiedział Bosak. – Deficyt w 2020 r. dla całego sektora publicznego wyniósł aż 161 mld zł, dług – obliczany zgodnie z metodyką UE – wzrósł aż o 290 mld zł, do 1,3 bln zł – dodał poseł.

Poza Bosakiem głos na konferencji zabrał mec. Jacek Wilk, który wezwał rząd „do zakończenia tego szaleństwa i epidemicznego powiększania zadłużenia”. Jako sposób na walkę z drożyzną polityk przypomniał postulaty Konfederacji, polegające na likwidacji akcyzy i VAT-u na prąd i gaz oraz odrzuceniu „absurdalnego, unijnego systemu certyfikatów na emisję CO2”. Wilk zaapelował też o obniżkę akcyzy i VAT-u na paliwo oraz opłaty paliwowej, a także likwidację opłaty emisyjnej. Polityk wezwał też do rezygnacji z piętnastu „zupełnie niepotrzebnych podatków”.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA