fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajParytety powinny być ważniejsze niż kompetencje?

Parytety powinny być ważniejsze niż kompetencje?

Kongres Kobiet i Konfederacja Lewiatan apelują do liderów dawnej tzw. totalnej opozycji, by uwzględnili parytety przy tworzeniu przyszłego rządu.

Jak informuje Kongres Kobiet, w ostatnich wyborach parlamentarnych do Sejmu z ugrupowań demokratycznych dostały się 92 kobiety, a do Senatu 14. Kongres Kobiet nie tłumaczy, które partie zostały przez niego autorytatywnie uznane za demokratyczne. Należy przypuszczać, że chodzi o dawną tzw. totalną opozycję, czyli Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę.

Nowoczesna demokracja tylko z kobietami

Konfederacja Lewiatan uważa, że „nie jest to imponująca liczba, jak na ogólną liczbę kobiet w Polsce i ich opresyjną sytuację. Nie jest to wystarczająca reprezentacja ich praw i interesów, tak jak nie jest też wystarczający udział kobiet w kształtowaniu obrazu kraju jako nowoczesnej i egalitarnej demokracji”.

Dyskryminacja mężczyzn?

Kongres Kobiet podaje, że w fińskim rządzie jest 56 proc. kobiet, a w szwedzkim 55 proc. (co na to dyskryminowani mężczyźni?). Z kolei w rządach Austrii kobiet jest 50 proc., Francji – 50 proc., Holandii – 50 proc., Hiszpanii – 43 proc., Portugalii – 43 proc., Niemiec – 40 proc.

W naszym parlamencie i poza nim jest wiele kobiet gotowych wziąć na siebie odpowiedzialność za losy ojczyzny w dziedzinach zgodnych z ich kompetencjami i doświadczeniem. Domagając się parytetu w rządzie nie walczymy o szczególne przywileje kobiet, lecz o zgodną z podstawowymi standardami demokracji równość w podejmowaniu decyzji i wpływaniu na kształt demokratycznej i europejskiej Polski

– mówi dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.

W imieniu Kongresu Kobiet apel podpisały prof. Magdalena Środa i dr Henryka Bochniarz.

Źródło: Konfederacja Lewiatan, Kongres Kobiet
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA