fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiKoniec unikania podatków w e-commerce

Koniec unikania podatków w e-commerce

Ministerstwo Finansów chce uporządkować handel w internecie, szczególnie z punktu widzenia podatkowego.

Aktualnie resort finansów jest na końcowym etapie prac nad projektem ustawy umożliwiającej kontrolę obrotów e-commerce. Jak tłumaczy „Puls Biznesu” celem regulacji jest wyłapanie nieopodatkowanych wpływów i ściągnięcie pieniędzy do kasy państwa.

Według informacji gazety nowe narzędzie uszczelniające system podatkowy to reakcja na wiele przypadków sprzedawców internetowych, którzy prowadzą biznes w internecie, ale nie rejestrują działalności gospodarczej i unikają podatków. To pozbawia państwo wpływów budżetowych.

Opracowywana ustawa ma nałożyć na platformy cyfrowe, jak Allegro, OLX, Amazon albo Booking obowiązek raportowania sprzedaży realizowanej za ich pośrednictwem. Chodzi o obroty osiągane z handlu towarami, wynajmu nieruchomości i pojazdów, miejsc parkingowych, a także przewozów (np. Uber) czy osobiście świadczonych usług. Tak uzyskane raporty trafią do Krajowej Administracji Skarbowej, która zobaczy, kto czym handluje, co wynajmuje, jakie świadczy usługi, jakie osiąga obroty oraz na jakie rachunki trafiają zarobione pieniądze. Następnie urzędnicy fiskusa będą te dane analizować w celu wykrycia nieopodatkowanej działalności gospodarczej.

„Puls Biznesu” zaznacza, że przepisy mają wyłączyć z raportowania drobny handel, który dokonuje rocznie maksymalnie 30 transakcji i osiąga obroty do 2 tys. euro. Obowiązek ewidencjonowania pojawi się w chwili wejścia w życie ustawy, a raporty trzeba będzie złożyć fiskusowi po roku. Jeśli dana platforma nie wywiąże się z obowiązków sprawozdawczych, to będzie jej grozić kara do 5 mln zł.

Nowe przepisy mają być przyjęte najpóźniej do końca roku.

Puls Biznesu, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA