fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiKoniec unikania podatków w e-commerce

Koniec unikania podatków w e-commerce

Ministerstwo Finansów chce uporządkować handel w internecie, szczególnie z punktu widzenia podatkowego.

Aktualnie resort finansów jest na końcowym etapie prac nad projektem ustawy umożliwiającej kontrolę obrotów e-commerce. Jak tłumaczy „Puls Biznesu” celem regulacji jest wyłapanie nieopodatkowanych wpływów i ściągnięcie pieniędzy do kasy państwa.

Według informacji gazety nowe narzędzie uszczelniające system podatkowy to reakcja na wiele przypadków sprzedawców internetowych, którzy prowadzą biznes w internecie, ale nie rejestrują działalności gospodarczej i unikają podatków. To pozbawia państwo wpływów budżetowych.

Opracowywana ustawa ma nałożyć na platformy cyfrowe, jak Allegro, OLX, Amazon albo Booking obowiązek raportowania sprzedaży realizowanej za ich pośrednictwem. Chodzi o obroty osiągane z handlu towarami, wynajmu nieruchomości i pojazdów, miejsc parkingowych, a także przewozów (np. Uber) czy osobiście świadczonych usług. Tak uzyskane raporty trafią do Krajowej Administracji Skarbowej, która zobaczy, kto czym handluje, co wynajmuje, jakie świadczy usługi, jakie osiąga obroty oraz na jakie rachunki trafiają zarobione pieniądze. Następnie urzędnicy fiskusa będą te dane analizować w celu wykrycia nieopodatkowanej działalności gospodarczej.

„Puls Biznesu” zaznacza, że przepisy mają wyłączyć z raportowania drobny handel, który dokonuje rocznie maksymalnie 30 transakcji i osiąga obroty do 2 tys. euro. Obowiązek ewidencjonowania pojawi się w chwili wejścia w życie ustawy, a raporty trzeba będzie złożyć fiskusowi po roku. Jeśli dana platforma nie wywiąże się z obowiązków sprawozdawczych, to będzie jej grozić kara do 5 mln zł.

Nowe przepisy mają być przyjęte najpóźniej do końca roku.

Puls Biznesu, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA