fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesKrajowy System e-Faktur. Co na to przedsiębiorcy?

Krajowy System e-Faktur. Co na to przedsiębiorcy?

Polscy przedsiębiorcy mają coraz więcej obaw związanych z planowanym wprowadzeniem Krajowego Systemu e-Faktur.

Polscy przedsiębiorcy nie ukrywają, że Krajowy System e-Faktur będzie wielkim wyzwaniem dla firm. Jak podaje Konfederacja Lewiatan przedsiębiorcy mają zastrzeżenia m.in. do systemu kar pieniężnych i sposobu postępowania w przypadku awarii systemu.

Aktualnie trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu ustawy wdrażający Krajowy System e-Faktur i według przedstawicieli pracodawców wszelkie wątpliwości powinny zostać wyjaśnione już na tym etapie. Konfederacja Lewiatan przekazała już do Ministerstwa Finansów liczne uwagi zgłoszone przez przedsiębiorców.

Wśród głównych wątpliwości polskich firm odnośnie KSeF jest objęcie obowiązkiem elektronicznego fakturowania także firm, które nie mają w Polsce siedziby. Do tego przedsiębiorcy mają wątpliwości odnośnie postępowania w przypadku awarii systemu i przewidują, że ze względu na jego kompleksowość takie problemy będą dość powszechne. W związku z tym konieczne jest opracowanie procedury awaryjnej wystawiania faktur.

Innym problemem podnoszonym przez biznes jest data wystawienia faktury ustrukturyzowanej w KSeF. Konfederacja Lewiatan wskazuje, że mogą pojawić się rozbieżności pomiędzy datą wystawienia faktury ustrukturyzowanej a datą wystawienia faktury powszechnie uznawaną w systemach finansowo-księgowych. Przedsiębiorcy zwracają też uwagę na sprawę weryfikacji faktury ustrukturyzowanej użytej poza KSeF oraz alarmują, że „projektowane przepisy nie precyzują sposobu zachowania w przypadku sprzedaży stacjonarnej, gdy sprzedaż zostanie zaewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej i po stronie sprzedawcy wystąpi obowiązek wydania paragonu nabywcy a równocześnie nabywca zażąda wystawienia faktury”.

Ostatnim zarzutem przedsiębiorców jest zbyt restrykcyjny w ich opinii system kar pieniężnych proponowanych w ustawie

– Warto również zwrócić uwagę, że proponowane przepisy dają Ministrowi Finansów prawo do wyłączenia stosowania KSeF w określonych przypadkach ze względu na specyfikę działalności w drodze rozporządzenia. Brak projektu rozporządzenia, które doprecyzowywałoby, o jakie przypadki może chodzić zwiększa obawy po stronie przedsiębiorców. Może bowiem okazać się, że część podatników niepotrzebnie poczyniła nakłady i rozpoczęła prace nad wdrożeniem KSeF – wskazała w komunikacie Anna Słomińska-Wernik, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA