Polscy przedsiębiorcy mają coraz więcej obaw związanych z planowanym wprowadzeniem Krajowego Systemu e-Faktur.

Polscy przedsiębiorcy nie ukrywają, że Krajowy System e-Faktur będzie wielkim wyzwaniem dla firm. Jak podaje Konfederacja Lewiatan przedsiębiorcy mają zastrzeżenia m.in. do systemu kar pieniężnych i sposobu postępowania w przypadku awarii systemu.

Aktualnie trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu ustawy wdrażający Krajowy System e-Faktur i według przedstawicieli pracodawców wszelkie wątpliwości powinny zostać wyjaśnione już na tym etapie. Konfederacja Lewiatan przekazała już do Ministerstwa Finansów liczne uwagi zgłoszone przez przedsiębiorców.

Wśród głównych wątpliwości polskich firm odnośnie KSeF jest objęcie obowiązkiem elektronicznego fakturowania także firm, które nie mają w Polsce siedziby. Do tego przedsiębiorcy mają wątpliwości odnośnie postępowania w przypadku awarii systemu i przewidują, że ze względu na jego kompleksowość takie problemy będą dość powszechne. W związku z tym konieczne jest opracowanie procedury awaryjnej wystawiania faktur.

Innym problemem podnoszonym przez biznes jest data wystawienia faktury ustrukturyzowanej w KSeF. Konfederacja Lewiatan wskazuje, że mogą pojawić się rozbieżności pomiędzy datą wystawienia faktury ustrukturyzowanej a datą wystawienia faktury powszechnie uznawaną w systemach finansowo-księgowych. Przedsiębiorcy zwracają też uwagę na sprawę weryfikacji faktury ustrukturyzowanej użytej poza KSeF oraz alarmują, że „projektowane przepisy nie precyzują sposobu zachowania w przypadku sprzedaży stacjonarnej, gdy sprzedaż zostanie zaewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej i po stronie sprzedawcy wystąpi obowiązek wydania paragonu nabywcy a równocześnie nabywca zażąda wystawienia faktury”.

Ostatnim zarzutem przedsiębiorców jest zbyt restrykcyjny w ich opinii system kar pieniężnych proponowanych w ustawie

– Warto również zwrócić uwagę, że proponowane przepisy dają Ministrowi Finansów prawo do wyłączenia stosowania KSeF w określonych przypadkach ze względu na specyfikę działalności w drodze rozporządzenia. Brak projektu rozporządzenia, które doprecyzowywałoby, o jakie przypadki może chodzić zwiększa obawy po stronie przedsiębiorców. Może bowiem okazać się, że część podatników niepotrzebnie poczyniła nakłady i rozpoczęła prace nad wdrożeniem KSeF – wskazała w komunikacie Anna Słomińska-Wernik, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Poprzedni artykuł10 wyższych podatków w nowym roku
Następny artykułSzaleństwa aktywistów ekologicznych nie mają końca