Wraca tzw. kredyt ekologiczny. Będą mogli ubiegać się o niego mikro-, mali i średniej wielkości przedsiębiorcy spełniający podstawowy warunek, czyli posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Pieniądze z kredytu wolno będzie przeznaczyć na termomodernizację budynków firmowych oraz zakupy instalacji PV, PC i innych OZE. Dofinansowana może zostać nawet rekuperacja i wymiana oświetlenia na LED. W ramach dotacji można będzie także wymienić stare i energochłonne parki maszynowe na nowe i dzięki temu bardziej efektywne energetycznie, jak również całe instalacje CO+CWU i systemy ciepłownicze lub trigeneracji.
Za koszty kwalifikowane przy finansowanych projektach zostaną uznane:
– zakup lub wytworzenie środków trwałych, w tym koszty transportu, montażu i uruchomienia;
– zakup robót i materiałów budowlanych w celu modernizacji, adaptacji budynków, budowli lub ich części w celu poprawy efektywności energetycznej;
– zakup wartości niematerialnych i prawnych;
– wydatki ponoszone na usługi doradcze na rzecz audytorów i projektantów;
– zakup OZE.
Oprócz spełnienia warunku zdolności kredytowej i celu finansowania projektu wymagany będzie także audyt energetyczny dokumentujący minimalną reedukację zapotrzebowania na energię pierwotną nie mniej niż 30 proc.
Wysokość dofinansowania zewnętrznego do kredytu nie będzie mogła przekroczyć wartości kredytu i będzie obliczana w odniesieniu do kosztów realizowanego przez firmę projektu. Będzie wynosić maksymalnie 70 proc. wartości kredytu, jeśli dofinansowany zostanie z Regionalnej Pomocy Inwestycyjnej lub nieco tylko mniej, jeśli kredyt zostanie przeznaczony na ochronę środowiska.
Obsługą kredytów ekologicznych zajmie się Bank Gospodarstwa Krajowego. Wnioski będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną poprzez stronę BGK. W tym roku przedsiębiorcy będą mogli nawet dwukrotnie ubiegać się o wsparcie w ramach kredytu ekologicznego.
Nabór wniosków potrwa od 13 czerwca do 17 sierpnia 2023 roku.
Preferencyjne dla rolników
Wkrótce mają zostać także uruchomione bardzo tanie (o oprocentowaniu 2 proc. w skali roku) kredyty płynnościowe dla rolników.
Finansowanie ma wyglądać w następujący sposób:
–100 tys. złotych to maksymalna wysokość kredytu udzielanego na 36 miesięcy producentom rolnym prowadzącym gospodarstwo rolne o wielkości do 50 ha użytków rolnych;
– 200 tys. złotych – maksymalna wysokość kredytu udzielanego na 48 miesięcy producentom rolnym prowadzącym gospodarstwo rolne o wielkości 50-100 ha użytków rolnych;
– 400 tys. złotych – kredyt udzielany na 60 miesięcy producentom rolnym prowadzącym gospodarstwo rolne o wielkości powyżej 100 ha użytków rolnych.
Niezależnie od powyższego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na wyasygnowanie z publicznych środków 4,7 mld złotych na dopłaty do nawozów. Dopłaty te będą przysługiwały do pierwszych 300 hektarów. Wysokość wsparcia wyniesie 500 zł na hektar gruntów ornych i 250 zł na ha łąki i pastwiska.