fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKrajKrytyczna sytuacja na polskim rynku miodu

Krytyczna sytuacja na polskim rynku miodu

Polscy pszczelarze apelują do rządu o pilne podjęcie kroków w sprawie zalewania naszego rynku miodem z krajów spoza Unii Europejskiej.

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) zaapelowała do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o interwencję na rynku miodu, aby ograniczyć jego masowy import z krajów spoza Unii Europejskiej. Według pszczelarzy obecna sytuacja sprawia, że polscy producenci są wypierani z rynku, a do sklepów trafia towar gorszej jakości.

Według WIR już 2023 rok był tragiczny dla polskich pszczelarzy, którzy muszą borykać się z importem bardzo taniego miodu z Ukrainy i Chin, który poza niską ceną ma też gorszą jakość. Poza tym rolnicy wskazują na drastyczny wzrost kosztów utrzymania pasiek, przy jednoczesnym mocnym spadku przychodów.

W tym roku wielu pszczelarzy posiada jeszcze miód z roku poprzedniego. Pszczelarze nie mają gdzie upłynnić swoich zapasów. Problem mają też pszczelarze z pasiek towarowych, którzy nie zajmują się sprzedażą detaliczną. Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) podał w marcu 2023 r., że Unia Europejska mierzy się z oszustwem dokonywanym na masową skalę, a wielu Europejczyków kupuje podrobiony miód. Na dodatek jest on oznaczony jako miód prawdziwy, nie spełniając unijnej dyrektywy miodowej

– wskazują przedstawiciele rolników.

Zdaniem Izby, poza ograniczeniem importu miodu spoza UE jednym ze sposobów na poprawienie sytuacji pszczelarzy byłoby wprowadzenie programów promujących polskie produkty pszczelarskie, które obaliłyby wiele mitów dotyczących kupowanych miodów, np. o tym, że produkt skrystalizowany jest sfałszowany lub traci swoje właściwości (w rzeczywistości jest to produkt najwyższej jakości). Pszczelarze wnoszą też o uruchomienie kampanii reklamowej promującej polskie miody, a także o zorganizowanie kampanii informacyjnej dotyczącej pozytywnego wpływu pszczół na gospodarkę.

Z pełną treścią listu WIR do władz można zapoznać się tutaj.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Szara strefa alkoholi w Polsce rośnie

W związku z inflacją i rosnącymi cenami konsumenci w Polsce coraz częściej korzystają z szarej strefy, jeśli chodzi o zakup napojów alkoholowych. Państwo na tym straci.
2 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA