fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajKrytyczna sytuacja na polskim rynku miodu

Krytyczna sytuacja na polskim rynku miodu

Polscy pszczelarze apelują do rządu o pilne podjęcie kroków w sprawie zalewania naszego rynku miodem z krajów spoza Unii Europejskiej.

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) zaapelowała do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o interwencję na rynku miodu, aby ograniczyć jego masowy import z krajów spoza Unii Europejskiej. Według pszczelarzy obecna sytuacja sprawia, że polscy producenci są wypierani z rynku, a do sklepów trafia towar gorszej jakości.

Według WIR już 2023 rok był tragiczny dla polskich pszczelarzy, którzy muszą borykać się z importem bardzo taniego miodu z Ukrainy i Chin, który poza niską ceną ma też gorszą jakość. Poza tym rolnicy wskazują na drastyczny wzrost kosztów utrzymania pasiek, przy jednoczesnym mocnym spadku przychodów.

W tym roku wielu pszczelarzy posiada jeszcze miód z roku poprzedniego. Pszczelarze nie mają gdzie upłynnić swoich zapasów. Problem mają też pszczelarze z pasiek towarowych, którzy nie zajmują się sprzedażą detaliczną. Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) podał w marcu 2023 r., że Unia Europejska mierzy się z oszustwem dokonywanym na masową skalę, a wielu Europejczyków kupuje podrobiony miód. Na dodatek jest on oznaczony jako miód prawdziwy, nie spełniając unijnej dyrektywy miodowej

– wskazują przedstawiciele rolników.

Zdaniem Izby, poza ograniczeniem importu miodu spoza UE jednym ze sposobów na poprawienie sytuacji pszczelarzy byłoby wprowadzenie programów promujących polskie produkty pszczelarskie, które obaliłyby wiele mitów dotyczących kupowanych miodów, np. o tym, że produkt skrystalizowany jest sfałszowany lub traci swoje właściwości (w rzeczywistości jest to produkt najwyższej jakości). Pszczelarze wnoszą też o uruchomienie kampanii reklamowej promującej polskie miody, a także o zorganizowanie kampanii informacyjnej dotyczącej pozytywnego wpływu pszczół na gospodarkę.

Z pełną treścią listu WIR do władz można zapoznać się tutaj.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA