fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaPodatkiKSeF nie wejdzie w życie w 2024 roku

KSeF nie wejdzie w życie w 2024 roku

Ministerstwo Finansów przesunęło w czasie wejście w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). To ważna informacja dla przedsiębiorców.

Minister finansów Andrzej Domański podczas konferencji prasowej poinformował, że w 2024 roku obowiązkowego KSeF na pewno nie będzie. Powodem są problemy, które zdaniem ministra uniemożliwiają bezpieczne i skuteczne wdrożenie systemu.

Szef resortu finansów wyjaśnił, że KSeF jest obecnie najważniejszym tematem prac jego ministerstwa i rząd nie chce dopuścić do podobnego bałaganu, jaki miał miejsce po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Minister Domański dodał, że stabilność obrotu gospodarczego jest kluczowa, a do tego potrzebne jest bezproblemowe wystawianie faktur przez firmy.

Na mnie jako ministrze spoczywa odpowiedzialność nie tylko za dochody budżetu, ale także za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej. Już wykryliśmy problemy, które – moim zdaniem – uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 r. Problemy dotyczące kodu, funkcjonalności i wydajności systemu

– powiedział na konferencji Domański.

Minister finansów dodał, że w związku z wykrytymi problemami ogłoszony zostanie przetarg na zewnętrzny audyt systemu, a także zintensyfikowane zostaną konsultacje ze środowiskiem przedsiębiorców w sprawie KSeF. Jednocześnie Andrzej Domański podkreślił, że KSeF jest potrzebny gospodarce i zostanie wprowadzony, bo władze muszą dbać o dochody budżetu i uszczelniać system podatkowy. Jak dotąd nie wiadomo, kiedy KSeF wejdzie w życie, ale minister zaznaczył, że data jego implementacji zostanie przedstawiona po audycie systemu.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd ulży małym przedsiębiorcom? Kasowy PIT

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o pracach nad projektem dotyczącym wprowadzenia możliwości wyboru tzw. kasowego PIT przez najmniejszych przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA