fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaBiznesKwarantanna po powrocie z wakacji? Branża turystyczna protestuje i apeluje do rządu

Kwarantanna po powrocie z wakacji? Branża turystyczna protestuje i apeluje do rządu

Koronawirus nie powstrzyma naszych rodaków. Wyjazd na urlop planuje już 46,6 proc. Polaków - wynika z sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej". Nic dziwnego, że biura podróży są oburzone i domagają się zmiany przepisów, zgodnie z którymi dla osób wracających z krajów spoza Unii Europejskiej przewidziana jest co najmniej 7-dniowa kwarantanna.

– Protestujemy przede wszystkim przeciwko nagłemu wprowadzaniu zmian, bo to problem, który dotyka przedstawicieli branży turystycznej, ale też komplikuje życie klientom. Zmiany zostały ogłoszone 23 czerwca o 15:00, a weszły w życie o północy, każdy, kto przebywał za granicą, został postawiony w bardzo trudnej sytuacji. Tak szybki tryb wprowadzenia tych przepisów jest niezrozumiały – powiedział w programie „Money. To się liczy” Marcin Wujec, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.

– Robi się to kosztem branży turystycznej, tej, która jest najbardziej dotknięta przez pandemię koronawirusa. Ledwie utrzymaliśmy swoje działalności, to się udało, olbrzymim wysiłkiem nie doszło do żadnych upadłości. Jednak takie zmiany trzeba wprowadzać po uzgodnieniach z branżą, nie nagle i bez rozmów. Oczekujemy od władz, by takie rzeczy były planowane. Akurat ten konkretny przypadek można przewidzieć i zaplanować wcześniej. Proszę się też wczuć w tych wszystkich, którzy wracają z wakacji i nie wykonują testu antygenowego i wracają do pracy, tylko do tej pracy nie wrócą, przez właśnie tak nagły tryb wprowadzania zmian – dodał.

Tymczasem, jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej”, pandemia nie jest już czynnikiem, który całkowicie odstrasza od wyjazdu, jak to było jeszcze w ubiegłe wakacje. Chęć wyjazdu deklaruje 46,6 proc. osób. Przed rokiem odsetek ten znacznie niższy i oscylował wokół 37,4 proc. Jednak, jak zauważa dziennik, obecny wynik i tak jest niższy niż jeszcze w maju, kiedy do wyjazdowych wakacji szykowało się ponad 48 proc. ankietowanych.

Wybieramy się głównie na wakacje w Polsce. Tak deklaruje 34,5 proc. ankietowanych. To i tak o 15 proc. więcej niż przed rokiem. Za granicę natomiast planuje wyjechać ponad 12 proc. To więcej niż przed rokiem (7,4 proc.), ale także mniej niż jeszcze przed dwoma miesiącami (13,6 proc.).

Źródła: PAP, money.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.