fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseLeasing nadal atrakcyjną alternatywą dla kredytu

Leasing nadal atrakcyjną alternatywą dla kredytu

Chociaż otoczenie wysokich stóp procentowych nie sprzyja finansowaniu firm w postaci różnych form kredytu, w tym leasingu, rynek nie spodziewa się załamania. Wręcz odwrotnie – w niektórych segmentach leasing będzie cieszył się nawet większą popularnością od kredytu. Korzystanie z niego będzie intensywniejsze zwłaszcza po wakacjach, w drugiej połowie roku, ale w pełni ten rynek rozkwitnie dopiero w roku 2024.

Leasing wykorzystują przede wszystkim mikro i małe firmy o obrotach do 20 mln złotych. Ich udział w strukturze wszystkich klientów firm leasingowych wynosi aż 70,7 proc. Ważną grupą klientów firm leasingowych są także firmy najmniejsze, o obrotach do 5 mln złotych. Firmy nieco większe, bo o obrotach od 5 do 20 mln złotych stanowią 20,1 proc. wszystkich korzystających z różnych form leasingowania, zaś o obrotach powyżej 20 mln złotych – 28,3 proc. Wartość umów zawieranych przez leasingodawców z firmami dużymi i największymi dość szybko rośnie.

Co jest leasingowane?

W pierwszym półroczu tego roku leasingiem i tzw. pożyczką inwestycyjną przedsiębiorcy najczęściej finansowali pojazdy lekkie, auta osobowe (42,6 proc. wszystkich umów leasingowych) oraz maszyny i inne urządzenia (29,4 proc. całego leasingu). Na popularności zyskało zwłaszcza finansowanie maszyn i innych urządzeń kosztem właśnie wspomnianych pojazdów lekkich (w I połowie 2021 r. miały one 43,6 proc. udział w całej strukturze leasingu). Inne aktywa, takie jak: sprzęt IT, samoloty, statki, tabor kolejowy i pozostałe pojazdy mają 4,3-proc. udział w rynku, podczas gdy nieruchomości – zaledwie 0,6 proc.

– Jest coraz więcej sygnałów pozwalających na prognozowanie spadku inflacji – spodziewany jest spadek cen surowców, spadek realnych płac oraz zaostrzanie polityki pieniężnej przez główne banki centralne – FED i, co najważniejsze dla Polski, w końcu również EBC, w skali większej niż oczekiwano. Dzięki temu cykl podwyżek stóp NBP będzie powoli dobiegał końca, a w przyszłym roku prawdopodobne pojawi się luzowanie polityki monetarnej. W takim scenariuszu na wyraźną poprawę wyników branży leasingowej trzeba będzie poczekać do 2024 roku – komentuje najnowsze wyniki sektora leasingowego Wojciech Matysiak z Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego.

Druga połowa roku lepsza

Firmy leasingowe spodziewają się, że wyraźnie więcej umów będą zawierać z przedsiębiorcami już w drugiej połowie roku 2022, chociaż spodziewane ożywienie na tym rynku nie będzie tak duże, jak po okresie pandemii. Warto patrzeć na prognozy gospodarcze, zwłaszcza na te odzwierciedlające koniunkturę w przemyśle, bo mogą one wskazywać na to, że umów leasingowych będzie przybywać. Z badania rynku EFL-u wynika, że spodziewane ożywienie na rynku leasingu będzie dotyczyć pojazdów lekkich oraz sektora maszyn, urządzeń i IT. Natomiast spadku zawieranych usług można oczekiwać przy finansowaniu transportu ciężkiego.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA