fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaEkologiaLex beton podpisana przez prezydenta

Lex beton podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę dotyczącą między innymi rewitalizacji koryta rzeki Odry. Ekolodzy krytycznie nazwali ją „lex beton”.

W dniu 28 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rewitalizacji Odry, która jest mocno krytykowana przez polskich ekologów. Agencja Newseria Biznes pisze, że apele krytyków o zawetowanie ustawy zostały zignorowane.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wraz z innymi fundacjami oraz stowarzyszeniami chciały, żeby rząd rozpoczął prace nad nowymi przepisami, ale we współpracy z hydrobiologami i hydrotechnikami oraz by przede wszystkim porzucił plany betonowania rzek i zajął się problemem ich nadmiernego zasolenia.

To nie jest tak naprawdę specustawa, ale kolejna katastrofa, która dobije polskie rzeki, dobije polską cenną naturę. 51 inwestycji, które są w tej specustawie przewidziane, to są inwestycje budowlane, również mające się odbyć na terenach obszarów Natury 2000, a nawet w polskich rezerwatach. Ustawa zakłada stworzenie quasi-formalnej siły zbrojnej [Inspekcja Wodna – Newseria], a tak naprawdę nie rozwiązuje żadnych problemów, które Odrę, tak jak i inne polskie rzeki, napotykają od kilku lat; między innymi ogromne susze, problemy hydrologiczne, ale także jak i zeszłoroczna katastrofa związana z zakwitem złotej algi

– powiedziała Newserii Biznes Julia Ziółkowska z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Wśród głównych zastrzeżeń ekologów są zapisy ustawy, które pozwolą na betonowanie części odcinków rzek, aby ułatwić szybszy spływ wody w celu napełnienia zbiorników. Aktywiści uważają, że doprowadzi to do większej suszy. Poza tym ekologom nie podoba się, że przygotowane przepisy i plan inwestycji nie zostały w sposób transparentny skonsultowane publicznie.

Źródło: Newseria Biznes

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA