fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaEkologiaLex beton podpisana przez prezydenta

Lex beton podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę dotyczącą między innymi rewitalizacji koryta rzeki Odry. Ekolodzy krytycznie nazwali ją „lex beton”.

W dniu 28 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rewitalizacji Odry, która jest mocno krytykowana przez polskich ekologów. Agencja Newseria Biznes pisze, że apele krytyków o zawetowanie ustawy zostały zignorowane.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wraz z innymi fundacjami oraz stowarzyszeniami chciały, żeby rząd rozpoczął prace nad nowymi przepisami, ale we współpracy z hydrobiologami i hydrotechnikami oraz by przede wszystkim porzucił plany betonowania rzek i zajął się problemem ich nadmiernego zasolenia.

To nie jest tak naprawdę specustawa, ale kolejna katastrofa, która dobije polskie rzeki, dobije polską cenną naturę. 51 inwestycji, które są w tej specustawie przewidziane, to są inwestycje budowlane, również mające się odbyć na terenach obszarów Natury 2000, a nawet w polskich rezerwatach. Ustawa zakłada stworzenie quasi-formalnej siły zbrojnej [Inspekcja Wodna – Newseria], a tak naprawdę nie rozwiązuje żadnych problemów, które Odrę, tak jak i inne polskie rzeki, napotykają od kilku lat; między innymi ogromne susze, problemy hydrologiczne, ale także jak i zeszłoroczna katastrofa związana z zakwitem złotej algi

– powiedziała Newserii Biznes Julia Ziółkowska z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Wśród głównych zastrzeżeń ekologów są zapisy ustawy, które pozwolą na betonowanie części odcinków rzek, aby ułatwić szybszy spływ wody w celu napełnienia zbiorników. Aktywiści uważają, że doprowadzi to do większej suszy. Poza tym ekologom nie podoba się, że przygotowane przepisy i plan inwestycji nie zostały w sposób transparentny skonsultowane publicznie.

Źródło: Newseria Biznes

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA