fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaKrajLiczba zakładanych firm rośnie, ale nie wszędzie

Liczba zakładanych firm rośnie, ale nie wszędzie

Spowolnienie gospodarcze nie odbija się mocno na liczbie otwieranych w Polsce firm.

Główny Urząd Statystyczny przekazał, że w marcu 2023 r. zarejestrowano 37 tys. 871 firm. To o 25,2 proc. więcej niż w lutym.

Analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Dawid Sułkowski zauważył, że w minionym miesiącu w Polsce zarejestrowano o 7,4 proc. przedsiębiorstw więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Jednocześnie ekspert podkreślił, że większość firm zakładanych przez polskich przedsiębiorców to jednoosobowe działalności gospodarcze. W jego opinii wynika to głównie z niepewnej sytuacji gospodarczej, która utrudnia rozwój większych firm. Dawid Sułkowski dodał, że w marcu zarejestrowano o 9,5 proc. mniej spółek niż rok temu.

Zdaniem Sułkowskiego spowolnienie gospodarcze jak dotąd nie przekłada się na zamykanie działalności gospodarczej, bo w całym pierwszym kwartale przedsiębiorcy wyrejestrowali ich tylko o 0,3 proc. więcej niż przed rokiem.

– Liczba zawieszanych firm także pozostaje umiarkowana – w ostatnim miesiącu spadła o 1,5 tys. podczas gry rok temu wzrosła o 6,1 tys. Może być to efekt wykreślania z rejestru firm, które nie wznowiły działalności od pandemii Covid-19. Łączna liczba firm z zawieszoną działalnością jest o 83,7 tys. większa niż rok temu – sprecyzował analityk PIE.

Spowolnienie gospodarcze jest najbardziej widoczne w liczbie firm budowlanych i zajmujących się obsługą nieruchomości. Tylko w pierwszym kwartale 2023 r. wyrejestrowano o 10,2 proc. więcej firm budowlanych niż w tym samym okresie rok temu. Z kolei liczba nowo zakładanych firm obsługujących nieruchomości była w minionym kwartale o 11,9 proc. niższa niż w pierwszych trzech miesiącach 2022 r.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA