fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseLinia swapowa Polski z Ukrainą i ukłon w stronę uchodźców

Linia swapowa Polski z Ukrainą i ukłon w stronę uchodźców

Narodowy Bank Polski udostępnił Narodowemu Bankowi Ukrainy linię swapową.

Zgodnie z decyzją NBP linia swapowa będzie dotyczyła pary hrywna – dolar amerykański, a jej limit to 1 mld dolarów. W oficjalnym komunikacie wskazano, że – po konsultacjach ze stroną ukraińską – swapa udzielono w dolarze, a nie w złotówkach.

Polski bank centralny wyjaśnił, że decyzja ta jest podyktowana nadzwyczajnymi okolicznościami związanymi z agresją Rosji na Ukrainę i chęcią ograniczenia jej negatywnego wpływu na stabilność systemu finansowego w Polsce.

W kolejnym komunikacie NBP poinformował, że od 25 marca 2022 r. każdy dorosły uchodźca z Ukrainy będzie mógł wymienić do 10 tys. ukraińskich hrywien na polskiego złotego, a wymiana będzie możliwa po zaokrąglonym – oficjalnym – a nie kantorowym kursie.

NBP udzieli swapa walutowego bankowi centralnemu Ukrainy

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA