fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesLokalne inicjatywy na rzecz rozwoju MŚP

Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju MŚP

Cieszy fakt, że coraz więcej inicjatyw mających na celu wsparcie sektora małych i średnich przedsiębiorstw ma miejsce lokalnie. Władza w terenie powinna być najbliżej potrzeb biznesu i często tak się dzieje. Proponowane przedsiębiorcom formy wsparcia są zróżnicowane i każdy może wyszukać coś dla siebie.

Dąbrowa Górnicza otrzymała właśnie tytuł „Samorząd, który wspiera Małe i Średnie Przedsiębiorstwa”. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach doceniła nie tylko działania różnych instytucji wspierających firmy w czasie pandemii, ale także bieżące inicjatywy. Miasto jest gotowe pomagać nie tylko przedsiębiorcom, którzy popadli w kłopoty, ale także i tym, którzy chcą się rozwijać.

Samorząd Dąbrowy Górniczej oferuje różne formy wsparcia przedsiębiorczości. Są to m.in. konkursy dla początkujących przedsiębiorców, bezpłatne doradztwo oraz specjalne programy dotacyjne. W sposób stały rozwijane są programy „Model biznesowy dla Dąbrowy” i „Lokal na start”. Szkolenia i doradztwo organizowane są z kolei przez Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. Tak zwany „Pakiet Młodego Przedsiębiorcy” zawiera różne formy wsparcia dla startupów. Popularnością pośród młodych przedsiębiorców cieszą się bezpłatne szkolenia i warsztaty w siedzibie opłaconej przez Inkubator.

Pakiet Młodego Przedsiębiorcy został zadedykowany nie tylko firmom dopiero startującym na rynku, ale wszystkim młodym, tj. takim, które nie działają dłużej niż pięć lat. Szkolenia obejmują pomoc przy przygotowaniu biznes planu, a potem przy rejestracji i uruchomieniu działalności. Przedsiębiorcy dowiadują się też, jak praktycznie skorzystać z krajowych i unijnych dotacji na działalność, a także na zatrudnienie pierwszych pracowników.

Jest też możliwość uzyskania pomocy finansowej. W listopadzie tego roku rozstrzygnięto drugą edycję programu „Model biznesowy dla Dąbrowy” – wsparcie nagrodami pomoże młodym przedsiębiorcom rozwinąć autorski biznes. W konkursie mogli wziąć udział przedsiębiorcy dopiero zaczynający działalność oraz prowadzący ją nie dłużej niż pięć lat. Wyłoniono najbardziej innowacyjne i mające szansę powodzenia biznesplany dla firm, które będą funkcjonować na terenie Dąbrowie Górniczej. Pula nagród w konkursie wyniosła 63 tys. zł. Konkurs będzie powtarzany.

Z kolei w Opolu zainaugurowała działalność Opolska Rada Konsultacyjna przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Na razie liczy około dwudziestu przedsiębiorców, ale jest to dopiero początek. Wojewoda Sławomir Kłosowski powiedział na konferencji prasowej, że mali i średni przedsiębiorcy stanowią najważniejszy kapitał do rozwoju regionu.

– Bardzo często to są biznesy rodzinne, z polskim kapitałem, rozwijające się dla dobra naszego regionu – zauważył wojewoda. Szansą dla małych i średnich firm są rządowe programy wspierające finansowo województwo, na przykład Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, z którego finansowanie trafia do polskich firm, przede wszystkim rodzinnych.

Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, podkreśla, że nowa Rada Konsultacyjna w Opolu składa się z konkretnych przedsiębiorców, których głos powinien być słyszalny na różnych szczeblach: samorządu i rządu.

Nadal będziemy śledzić wszelkie pożyteczne inicjatywy na rzecz rozwoju MŚP – zarówno samorządowe, jak i centralne.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA