Cieszy fakt, że coraz więcej inicjatyw mających na celu wsparcie sektora małych i średnich przedsiębiorstw ma miejsce lokalnie. Władza w terenie powinna być najbliżej potrzeb biznesu i często tak się dzieje. Proponowane przedsiębiorcom formy wsparcia są zróżnicowane i każdy może wyszukać coś dla siebie.

Dąbrowa Górnicza otrzymała właśnie tytuł „Samorząd, który wspiera Małe i Średnie Przedsiębiorstwa”. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach doceniła nie tylko działania różnych instytucji wspierających firmy w czasie pandemii, ale także bieżące inicjatywy. Miasto jest gotowe pomagać nie tylko przedsiębiorcom, którzy popadli w kłopoty, ale także i tym, którzy chcą się rozwijać.

Samorząd Dąbrowy Górniczej oferuje różne formy wsparcia przedsiębiorczości. Są to m.in. konkursy dla początkujących przedsiębiorców, bezpłatne doradztwo oraz specjalne programy dotacyjne. W sposób stały rozwijane są programy „Model biznesowy dla Dąbrowy” i „Lokal na start”. Szkolenia i doradztwo organizowane są z kolei przez Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. Tak zwany „Pakiet Młodego Przedsiębiorcy” zawiera różne formy wsparcia dla startupów. Popularnością pośród młodych przedsiębiorców cieszą się bezpłatne szkolenia i warsztaty w siedzibie opłaconej przez Inkubator.

Pakiet Młodego Przedsiębiorcy został zadedykowany nie tylko firmom dopiero startującym na rynku, ale wszystkim młodym, tj. takim, które nie działają dłużej niż pięć lat. Szkolenia obejmują pomoc przy przygotowaniu biznes planu, a potem przy rejestracji i uruchomieniu działalności. Przedsiębiorcy dowiadują się też, jak praktycznie skorzystać z krajowych i unijnych dotacji na działalność, a także na zatrudnienie pierwszych pracowników.

Jest też możliwość uzyskania pomocy finansowej. W listopadzie tego roku rozstrzygnięto drugą edycję programu „Model biznesowy dla Dąbrowy” – wsparcie nagrodami pomoże młodym przedsiębiorcom rozwinąć autorski biznes. W konkursie mogli wziąć udział przedsiębiorcy dopiero zaczynający działalność oraz prowadzący ją nie dłużej niż pięć lat. Wyłoniono najbardziej innowacyjne i mające szansę powodzenia biznesplany dla firm, które będą funkcjonować na terenie Dąbrowie Górniczej. Pula nagród w konkursie wyniosła 63 tys. zł. Konkurs będzie powtarzany.

Z kolei w Opolu zainaugurowała działalność Opolska Rada Konsultacyjna przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Na razie liczy około dwudziestu przedsiębiorców, ale jest to dopiero początek. Wojewoda Sławomir Kłosowski powiedział na konferencji prasowej, że mali i średni przedsiębiorcy stanowią najważniejszy kapitał do rozwoju regionu.

– Bardzo często to są biznesy rodzinne, z polskim kapitałem, rozwijające się dla dobra naszego regionu – zauważył wojewoda. Szansą dla małych i średnich firm są rządowe programy wspierające finansowo województwo, na przykład Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, z którego finansowanie trafia do polskich firm, przede wszystkim rodzinnych.

Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, podkreśla, że nowa Rada Konsultacyjna w Opolu składa się z konkretnych przedsiębiorców, których głos powinien być słyszalny na różnych szczeblach: samorządu i rządu.

Nadal będziemy śledzić wszelkie pożyteczne inicjatywy na rzecz rozwoju MŚP – zarówno samorządowe, jak i centralne.

Poprzedni artykułChińskie giganty technologiczne wracają na krajowe giełdy
Następny artykułIle będzie kosztował zerowy VAT na żywność?