fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaPodatkiMały ZUS Plus zostanie przedłużony o rok?

Mały ZUS Plus zostanie przedłużony o rok?

Parlament zakończył prace nad ustawą wprowadzającą dodatkowe 12 miesięcy Małego ZUS Plus dla przedsiębiorców.

Parlament przyjął ustawę przedłużającą o rok program Mały ZUS Plus i jeśli prezydent Andrzej Duda jej nie zawetuje, to przedsiębiorcy już od 1 sierpnia będą mogli korzystać z ulg w składkach na ubezpieczenie społeczne.

Żeby przedsiębiorca mógł skorzystać z ulgi, to podstawa wymiaru jego składek na Mały ZUS Plus nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok, a także nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Jak powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda decyzja o przedłużeniu obowiązywania ulgi jest podyktowana chęcią pomocy najmniejszym przedsiębiorcom, którzy ciągle nie tylko borykają się ze skutkami pandemii, ale teraz muszą też sobie radzić z konsekwencjami wojny na Ukrainie. Mały ZUS Plus ma im przynieść oszczędność nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Chcemy tworzyć optymalne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci najmniejsi, nie będą w stanie rozwijać swojego biznesu, jeśli koszty wykonywania działalności będą przewyższały ich możliwości finansowe. Dlatego podjęliśmy decyzję o obniżeniu składki na ubezpieczenia społeczne osobom, które w tym roku korzystały z Małego ZUS-u Plus

– powiedział minister Buda.

W grudniu 2022 r. z Małego ZUS-u Plus skorzystało 235,7 tys. przedsiębiorców, a według rządowych wyliczeń w tym roku z ulgi skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, zaś w 2024 roku nawet 142 tys. firm.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA