fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiMały ZUS Plus zostanie przedłużony o rok?

Mały ZUS Plus zostanie przedłużony o rok?

Parlament zakończył prace nad ustawą wprowadzającą dodatkowe 12 miesięcy Małego ZUS Plus dla przedsiębiorców.

Parlament przyjął ustawę przedłużającą o rok program Mały ZUS Plus i jeśli prezydent Andrzej Duda jej nie zawetuje, to przedsiębiorcy już od 1 sierpnia będą mogli korzystać z ulg w składkach na ubezpieczenie społeczne.

Żeby przedsiębiorca mógł skorzystać z ulgi, to podstawa wymiaru jego składek na Mały ZUS Plus nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok, a także nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Jak powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda decyzja o przedłużeniu obowiązywania ulgi jest podyktowana chęcią pomocy najmniejszym przedsiębiorcom, którzy ciągle nie tylko borykają się ze skutkami pandemii, ale teraz muszą też sobie radzić z konsekwencjami wojny na Ukrainie. Mały ZUS Plus ma im przynieść oszczędność nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Chcemy tworzyć optymalne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci najmniejsi, nie będą w stanie rozwijać swojego biznesu, jeśli koszty wykonywania działalności będą przewyższały ich możliwości finansowe. Dlatego podjęliśmy decyzję o obniżeniu składki na ubezpieczenia społeczne osobom, które w tym roku korzystały z Małego ZUS-u Plus

– powiedział minister Buda.

W grudniu 2022 r. z Małego ZUS-u Plus skorzystało 235,7 tys. przedsiębiorców, a według rządowych wyliczeń w tym roku z ulgi skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, zaś w 2024 roku nawet 142 tys. firm.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA