fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiMasz psa? Przygotuj się na wyższe podatki

Masz psa? Przygotuj się na wyższe podatki

Właścicieli psów w Polsce czekają większe wydatki. W 2024 roku o kilkanaście procent wzrosną bowiem podatki lokalne.

W związku z wysoką inflacją w 2024 roku po raz kolejny nastąpi wzrost podatków lokalnych, w tym podatku od psa. Według Radia Zet stawka maksymalna tej daniny wzrośnie o 15 proc.

Tak duży wzrost stawki podatku od psa jest podyktowany wysokością inflacji w pierwszym półroczu 2023 roku, a według danych Głównego Urzędu Statystycznego od stycznia do czerwca ceny w naszym kraju wzrosły właśnie o 15 proc. W związku z powyższym w 2024 roku podatek od psa w Polsce wyniesie 173,65 zł, podczas gdy teraz wynosi on 151 zł.

Inflacja to wróg publiczny numer jeden. Ona niszczy gospodarkę i oszczędności, a to, co już „zjadła”, tego już nie odda. Zapomnieliśmy, że inflacja mierzona jest rok do roku, a przecież ceny rosły już w 2020 roku. Gdybyśmy skumulowali te wzrosty, to łączna inflacja wyniosłaby dziś więcej niż 30 procent. Po wyborach w 2024 roku skumulowana inflacja może wynieść nawet 50 procent. Nasza inflacja to przypudrowany, zamrożony wskaźnik

– powiedział w podcaście „Biznes. Między wierszami” dr Sławomir Dudek, szef Instytutu Finansów Publicznych.

Radio Zet zaznacza, że poza podatkiem od psa wzrosną inne daniny lokalne. Przykładem jest podatek od nieruchomości, którego stawka maksymalna w 2024 roku wzrośnie z 1 zł do 1,15 zł za metr kwadratowy. Wzrosną także podatki od gruntów firmowych, które teraz wynoszą 1,16 zł za metr kwadratowy, a po 1 stycznia będzie to 1,34 zł za metr kwadratowy. Polacy muszą też się spodziewać wzrostu podatków od budynków komercyjnych i pozostałych.

Źródło: Radio Zet

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA