fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaPodatkiMasz psa? Przygotuj się na wyższe podatki

Masz psa? Przygotuj się na wyższe podatki

Właścicieli psów w Polsce czekają większe wydatki. W 2024 roku o kilkanaście procent wzrosną bowiem podatki lokalne.

W związku z wysoką inflacją w 2024 roku po raz kolejny nastąpi wzrost podatków lokalnych, w tym podatku od psa. Według Radia Zet stawka maksymalna tej daniny wzrośnie o 15 proc.

Tak duży wzrost stawki podatku od psa jest podyktowany wysokością inflacji w pierwszym półroczu 2023 roku, a według danych Głównego Urzędu Statystycznego od stycznia do czerwca ceny w naszym kraju wzrosły właśnie o 15 proc. W związku z powyższym w 2024 roku podatek od psa w Polsce wyniesie 173,65 zł, podczas gdy teraz wynosi on 151 zł.

Inflacja to wróg publiczny numer jeden. Ona niszczy gospodarkę i oszczędności, a to, co już „zjadła”, tego już nie odda. Zapomnieliśmy, że inflacja mierzona jest rok do roku, a przecież ceny rosły już w 2020 roku. Gdybyśmy skumulowali te wzrosty, to łączna inflacja wyniosłaby dziś więcej niż 30 procent. Po wyborach w 2024 roku skumulowana inflacja może wynieść nawet 50 procent. Nasza inflacja to przypudrowany, zamrożony wskaźnik

– powiedział w podcaście „Biznes. Między wierszami” dr Sławomir Dudek, szef Instytutu Finansów Publicznych.

Radio Zet zaznacza, że poza podatkiem od psa wzrosną inne daniny lokalne. Przykładem jest podatek od nieruchomości, którego stawka maksymalna w 2024 roku wzrośnie z 1 zł do 1,15 zł za metr kwadratowy. Wzrosną także podatki od gruntów firmowych, które teraz wynoszą 1,16 zł za metr kwadratowy, a po 1 stycznia będzie to 1,34 zł za metr kwadratowy. Polacy muszą też się spodziewać wzrostu podatków od budynków komercyjnych i pozostałych.

Źródło: Radio Zet

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Zakup okularów nie jest związany z przychodem firmy

Przedsiębiorcy, którzy próbują zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych są na przegranej pozycji. Fiskus nie pozwala na ujęcie tego typu wydatków w kosztach twierdząc, że mają one charakter prywatny.
8 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA