fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatMiędzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed recesją

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed recesją

Światowe rządy muszą opanować inflację, by ratować gospodarkę – nawołuje szefowa MFW.

Według szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliny Georgiewej Europie grozi recesja. Wszystko przez wojnę na Ukrainie oraz wynikające z niej zakłócenia w dostawach gazu. Poza tym napaść Rosji na Ukrainę i trwający konflikt wpłynęły negatywnie na prognozy dla światowej gospodarki na rok 2022 i 2023. Z kolei rosnące ceny żywności mogą doprowadzić do protestów.

„Wojna nie tylko doprowadziła do ludzkiej tragedii na Ukrainie, ale też powoduje wzrost cen towarów, a zatem wzrost kosztów życia i grozi tym, że dodatkowe 71 mln ludzi na świecie będzie żyć w nędzy” – napisała cytowana przez Reutera Georgiewa. „Państwa muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, by obniżyć inflację, ponieważ uporczywie wysoka inflacja nie pozwoli na odbicie się gospodarki [po pandemii Covid-19 – przyp. red.] i jeszcze bardziej obniży standard życia, zwłaszcza osób niezamożnych” – dodała.

Szefowa MFW wskazała, że światowe rządy muszą podjąć radykalne kroki, mające na celu opanowanie inflacji i poprawienie wartości walut, aby uniknąć nakręcenia „destrukcyjnej spirali” płacowej, w której wzrost wynagrodzeń goni ceny. Spirala taka zahamuje bowiem wzrost gospodarczy i odbije się negatywnie na zatrudnieniu.

Pierwotnie MFW prognozowało, że światowy wzrost gospodarczy wyniesie 3,6 proc. Teraz Kristalina Georgiewa otwarcie mówi, że projekcja ta zostanie negatywnie zrewidowana, a w 2023 r. światu może nawet grozić recesja.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA