fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatMiędzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed recesją

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed recesją

Światowe rządy muszą opanować inflację, by ratować gospodarkę – nawołuje szefowa MFW.

Według szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliny Georgiewej Europie grozi recesja. Wszystko przez wojnę na Ukrainie oraz wynikające z niej zakłócenia w dostawach gazu. Poza tym napaść Rosji na Ukrainę i trwający konflikt wpłynęły negatywnie na prognozy dla światowej gospodarki na rok 2022 i 2023. Z kolei rosnące ceny żywności mogą doprowadzić do protestów.

„Wojna nie tylko doprowadziła do ludzkiej tragedii na Ukrainie, ale też powoduje wzrost cen towarów, a zatem wzrost kosztów życia i grozi tym, że dodatkowe 71 mln ludzi na świecie będzie żyć w nędzy” – napisała cytowana przez Reutera Georgiewa. „Państwa muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, by obniżyć inflację, ponieważ uporczywie wysoka inflacja nie pozwoli na odbicie się gospodarki [po pandemii Covid-19 – przyp. red.] i jeszcze bardziej obniży standard życia, zwłaszcza osób niezamożnych” – dodała.

Szefowa MFW wskazała, że światowe rządy muszą podjąć radykalne kroki, mające na celu opanowanie inflacji i poprawienie wartości walut, aby uniknąć nakręcenia „destrukcyjnej spirali” płacowej, w której wzrost wynagrodzeń goni ceny. Spirala taka zahamuje bowiem wzrost gospodarczy i odbije się negatywnie na zatrudnieniu.

Pierwotnie MFW prognozowało, że światowy wzrost gospodarczy wyniesie 3,6 proc. Teraz Kristalina Georgiewa otwarcie mówi, że projekcja ta zostanie negatywnie zrewidowana, a w 2023 r. światu może nawet grozić recesja.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA