fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaFinanseMikrofirmy będą zaciągać więcej kredytów. Skąd taka prognoza?

Mikrofirmy będą zaciągać więcej kredytów. Skąd taka prognoza?

Oczekiwany wzrost gospodarczy sprawi, że w 2024 roku mikroprzedsiębiorstwa w Polsce zaciągną nawet o 12,5 proc. więcej kredytów niż w roku 2023.

W 2023 roku polskie mikrofirmy zaciągną różnego rodzaju kredyty na kwotę 20,7 mld zł, czyli o 12,5 proc. więcej niż rok temu – wynika z prognozy Biura Informacji Kredytowej. Wzrost popytu na kredyty dla firm to efekt poprawy sytuacji gospodarczej w kraju i nastrojów przedsiębiorców.

Główny analityk Grupy BIK prof. Waldemar Rogowski tłumaczy, że koszty kredytów obniżą się dzięki kontynuacji procesu dezinflacji PPI i prawdopodobnych obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. To zwiększy atrakcyjność i dostępność kredytów dla mikroprzedsiębiorstw, które zatrudniają do 9 osób.

To czynniki, które mają znaczenie dla nastrojów panujących wśród właścicieli mikrofirm. Choć jest już normą przenikanie budżetów firmowych z prywatnymi, to perspektywa przyspieszenia wzrostu gospodarczego do 3 proc. może pobudzić rynek kredytów dla firm. Większy popyt na produkty i usługi, a tym samym większe przychody i zyski to czynniki, które mogą skłaniać właścicieli mikrofirm do planowania inwestycji. Dlatego z optymizmem patrzę na perspektywy tego produktu kredytowego i jego szanse na dodatnią dynamikę wzrostu, zwłaszcza od drugiej połowy 2024 r.

– powiedział prof. Rogowski.

Ekspert dodał, że wzrostowi popytu na kredyty może pomóc prognozowany wzrost inwestycji o 2,7 proc. r/r, a same inwestycje będą wspierane także przez programy z Krajowego Planu Odbudowy.

Kryzys zwiększył odsetek złych kredytów

BIK przypomina, że w Polsce działa ponad 2 mln mikroprzedsiębiorstw, które według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku stanowią prawie 96 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych w kraju. Wkład brutto mikrofirm do polskiej gospodarki to przeszło 200 mld złotych, czyli niemal 11 proc. PKB. W mikroprzedsiębiorstwach pracuje aż 3,7 mln ludzi, czyli jedna piąta wszystkich zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw. Jednocześnie z kredytów bankowych korzysta średnio 17 proc. firm, a najczęściej są to podmioty działające już około 20 lat. Jeśli chodzi o miniony rok, to sprzedaż kredytów rosła najszybciej w branży budowlanej (+17,1 proc.) oraz usługowej (+14,7 proc.).

Pod koniec 2023 roku odsetek kredytów przeterminowanych wynosił 18,1 proc. wartości portfela mikroprzedsiębiorców, czyli o 1,5 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej.

Jednym z powodów tak wysokiego poziomu złych kredytów jest to, że wiele mikrofirm zamknęło lub zawiesiło swoją działalność w związku z kryzysem gospodarczym. Na ponad 13 mld zł nieprawidłowo obsługiwanych kredytów mikrofirm, aż 47 proc. to kredyty opóźnione nieaktywnych przedsiębiorców. Gdyby nie uwzględniać tych kredytów, odsetek złych kredytów wyniósłby 10,8 proc. I choć istnieje ryzyko, że część przedsiębiorców nadal nie będzie w stanie spłacić swoich zobowiązań, to ożywienie gospodarcze i obniżka stóp procentowych pomoże poprawić sytuację kredytową mikrofirm

– tłumaczy Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz, BIK.

W 2023 roku najsumienniej kredyty spłacała branża budowlana, a najgorzej firmy z sektora handlowego i produkcyjnego.

Źródło: BIK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Niedźwiedzia przysługa unijnego dobrodzieja

Gotówka od pewnego czasu zaczęła uwierać unijnych decydentów, którzy wieloma sposobami próbują ograniczać jej rolę w gospodarce na rzecz elektronicznych form płatności. Znów UE chciała pokazać, że ma legislacyjną fantazję. Tymczasem pokazała tylko, że – owszem – ma, ale konsumentów… gdzieś.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA