fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesMimo spowolnienia w Polsce przybywa firm

Mimo spowolnienia w Polsce przybywa firm

Pogorszenie się koniunktury nie skutkuje masową likwidacją przedsiębiorstw – powiedział Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w grudniu odnotowano wzrost liczby wyrejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 21,6 proc.) oraz spadek liczby wyrejestrowanych spółek (o 11,0 proc.). Z rejestru REGON wyrejestrowano natomiast 19.027 firm, czyli o 17,1 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. W grudniu o 2,4 proc. spadła również liczba zarejestrowanych firm (niemal 28,4 tys. podmiotów) oraz o 1,6 proc. wzrosła liczba firm z zawieszoną działalnością (do 658.150 tys.).

– Spodziewamy się, że skala zawieszania działalności w nadchodzących miesiącach będzie ograniczona – obecne prognozy wskazują na jedynie przejściowe spowolnienie aktywności gospodarczej przy jednoczesnym hamowaniu inflacji PPI – powiedział Marcin Klucznik z PIE. – Część firm nie zostanie jednak nigdy odwieszona. Zamiast tego przedsiębiorcy zdecydują się na założenie nowej działalności – dodał ekspert.

Mimo gorszych wyników w grudniu, według rejestru REGON w całym 2022 r. zarejestrowano łącznie 386 tys. przedsiębiorstw, czyli o 18 tys. więcej niż w 2021 r. Wzrosła również liczba zamykanych działalności (ze 190 tys. w 2021 r. do 221 tys. w 2022 r.). Zdaniem Marcina Klucznika jest to skutek spowolnienia gospodarczego oraz końca efektów tarcz pomocowych oferowanych firmom przez rząd.

– Pogorszenie się koniunktury nie skutkuje natomiast masową likwidacją przedsiębiorstw. W poprzednim roku przedsiębiorcy założyli o 165 tys. więcej firm niż zamknęli – to lepszy wynik niż w 2019 r. – dodał.

Największe spowolnienie gospodarcze na skutek wzrostu stóp procentowych dotknęło obsługę rynku nieruchomości, gdzie w czwartym kwartale 2022 r. założono o 23,2 proc. mniej firm niż rok wcześniej. Mocno spadła również liczba rejestracji małych firm przemysłowych, a w branży informatycznej i komunikacyjnej liczba otwartych firm była o 32,4 proc. wyższa niż rok temu.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA