Pogorszenie się koniunktury nie skutkuje masową likwidacją przedsiębiorstw – powiedział Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w grudniu odnotowano wzrost liczby wyrejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 21,6 proc.) oraz spadek liczby wyrejestrowanych spółek (o 11,0 proc.). Z rejestru REGON wyrejestrowano natomiast 19.027 firm, czyli o 17,1 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. W grudniu o 2,4 proc. spadła również liczba zarejestrowanych firm (niemal 28,4 tys. podmiotów) oraz o 1,6 proc. wzrosła liczba firm z zawieszoną działalnością (do 658.150 tys.).

– Spodziewamy się, że skala zawieszania działalności w nadchodzących miesiącach będzie ograniczona – obecne prognozy wskazują na jedynie przejściowe spowolnienie aktywności gospodarczej przy jednoczesnym hamowaniu inflacji PPI – powiedział Marcin Klucznik z PIE. – Część firm nie zostanie jednak nigdy odwieszona. Zamiast tego przedsiębiorcy zdecydują się na założenie nowej działalności – dodał ekspert.

Mimo gorszych wyników w grudniu, według rejestru REGON w całym 2022 r. zarejestrowano łącznie 386 tys. przedsiębiorstw, czyli o 18 tys. więcej niż w 2021 r. Wzrosła również liczba zamykanych działalności (ze 190 tys. w 2021 r. do 221 tys. w 2022 r.). Zdaniem Marcina Klucznika jest to skutek spowolnienia gospodarczego oraz końca efektów tarcz pomocowych oferowanych firmom przez rząd.

– Pogorszenie się koniunktury nie skutkuje natomiast masową likwidacją przedsiębiorstw. W poprzednim roku przedsiębiorcy założyli o 165 tys. więcej firm niż zamknęli – to lepszy wynik niż w 2019 r. – dodał.

Największe spowolnienie gospodarcze na skutek wzrostu stóp procentowych dotknęło obsługę rynku nieruchomości, gdzie w czwartym kwartale 2022 r. założono o 23,2 proc. mniej firm niż rok wcześniej. Mocno spadła również liczba rejestracji małych firm przemysłowych, a w branży informatycznej i komunikacyjnej liczba otwartych firm była o 32,4 proc. wyższa niż rok temu.

PAP

Poprzedni artykułSektor kosmiczny podstawą rozwoju polskiej gospodarki
Następny artykułKonsumenci coraz częściej zwracają uwagę na wygląd opakowania