fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajMłodzi lekarze w Polsce mają problem

Młodzi lekarze w Polsce mają problem

Absolwenci polskich uczelni medycznych mają problem ze znalezieniem placówek, w których mogą odbywać staż podyplomowy.

W Polsce brakuje placówek medycznych, które od pierwszego października mogą zaoferować absolwentom kierunków lekarskich i dentystycznych miejsca do stażu podyplomowego – alarmuje RMF FM. To między innymi skutek rosnącej liczby absolwentów medycyny, która jeszcze się zwiększy, bo od najbliższego roku akademickiego kierunek lekarski będzie prowadzić aż 39 uczelni w Polsce (sześć lat temu było ich 16). RMF FM wskazuje, że w 2023 roku w życie weszły też przepisy, przez które część szpitali straciła uprawnienia do organizowania staży podyplomowych.

Obecna sytuacja sprawia, że młodzi lekarze często muszą szukać staży z dala od miejsca zamieszkania, co wymusza na nich konieczność znacznego przeorganizowania życia.

Część moich znajomych, których dotyczy ten problem, jest w ciąży, część ma chorobę przewlekłą, bo pamiętajmy, że lekarz nie jest magicznie zdrowym człowiekiem, część ma kredyt na mieszkanie w dużym mieście. To są dziesiątki ludzkich historii. Spodziewamy się chaosu od października, chęci przenoszenia się, szukania miejsc. Ostrzegaliśmy przed tym problemem. liczymy ogromnie, że nagłośnienie tej sprawy sprawi, że za rok, dla przyszłego roku problem nie będzie tak dotkliwy, jak teraz

– powiedział na antenie RMF FM przewodniczący Porozumienia Rezydentów Sebastian Goncerz, który właśnie kończy swój staż.

W związku z tą trudną sytuacją młodzi lekarze planują dużą manifestację, która odbędzie się 20 września w Warszawie.

Źródło: RMF FM

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA