fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajMłodzi lekarze w Polsce mają problem

Młodzi lekarze w Polsce mają problem

Absolwenci polskich uczelni medycznych mają problem ze znalezieniem placówek, w których mogą odbywać staż podyplomowy.

W Polsce brakuje placówek medycznych, które od pierwszego października mogą zaoferować absolwentom kierunków lekarskich i dentystycznych miejsca do stażu podyplomowego – alarmuje RMF FM. To między innymi skutek rosnącej liczby absolwentów medycyny, która jeszcze się zwiększy, bo od najbliższego roku akademickiego kierunek lekarski będzie prowadzić aż 39 uczelni w Polsce (sześć lat temu było ich 16). RMF FM wskazuje, że w 2023 roku w życie weszły też przepisy, przez które część szpitali straciła uprawnienia do organizowania staży podyplomowych.

Obecna sytuacja sprawia, że młodzi lekarze często muszą szukać staży z dala od miejsca zamieszkania, co wymusza na nich konieczność znacznego przeorganizowania życia.

Część moich znajomych, których dotyczy ten problem, jest w ciąży, część ma chorobę przewlekłą, bo pamiętajmy, że lekarz nie jest magicznie zdrowym człowiekiem, część ma kredyt na mieszkanie w dużym mieście. To są dziesiątki ludzkich historii. Spodziewamy się chaosu od października, chęci przenoszenia się, szukania miejsc. Ostrzegaliśmy przed tym problemem. liczymy ogromnie, że nagłośnienie tej sprawy sprawi, że za rok, dla przyszłego roku problem nie będzie tak dotkliwy, jak teraz

– powiedział na antenie RMF FM przewodniczący Porozumienia Rezydentów Sebastian Goncerz, który właśnie kończy swój staż.

W związku z tą trudną sytuacją młodzi lekarze planują dużą manifestację, która odbędzie się 20 września w Warszawie.

Źródło: RMF FM

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA