fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseMłodzi Polacy zarządzają finansami inaczej niż silversi

Młodzi Polacy zarządzają finansami inaczej niż silversi

Młodzi Polacy są bardziej aktywni w zarządzaniu swoimi finansami w porównaniu do osób w wieku powyżej 55. roku życia. Oba pokolenia lubią jednak oszczędzanie.

Analitycy Credit Agricole przyjrzeli się postawom Polaków w zarządzaniu finansami. Temat przeanalizowano pod kontem różnic pokoleniowych i okazało się, że tym, co łączy Polaków jest skłonność do oszczędzania pieniędzy.

Analitycy pod lupę wzięli pokolenia: Z (16-25 lat), Y (26-40 lat), X (41-55 lat) oraz silver (56-75). Badanie wykazało, że choć młodzi ludzie z pokolenia Z lubią oszczędzać, to aktywnie szukają dodatkowych dochodów, podczas gdy pokolenia starsze bardziej oszczędzają, ale są też bardziej bierne. Jak się okazuje, aż 66 proc. młodych ludzi sprzedaje swoje ubrania i domowe sprzęty, podczas gdy wśród silversów jest to tylko 31 proc. Młodzi częściej zmieniają lub podejmują dodatkową pracę (63 proc.), aby w ten sposób zwiększyć dochody, przy czym prawie co piąta zetka nie widzi potrzeby oszczędzania. Tymczasem aż 91 proc. silversów jest przekonanych, że oszczędzać po prostu trzeba. Mimo luźniejszego podejścia do oszczędzania, aż dwie trzecie młodych ludzi ma oszczędności.

Młodzi lepiej rozumieją, że oszczędzać można niezależnie od tego, ile się zarabia, bo oszczędzanie nie polega na rezygnowaniu z wydatków, lecz na umiejętnym zarządzaniu budżetem, nawet jeśli jest to budżet niewielki, a tak jest prawdopodobnie w przypadku pokolenia Z. To jest pewien nawyk, którego można i warto się nauczyć. Osoby, które aktywnie szukają podpowiedzi, jak efektywnie oszczędzać, chcą to robić systematycznie i długoterminowo. Traktują oszczędzanie jako pewnego rodzaju inwestycję na przyszłość i nie odczuwają tego jako niedogodności

– powiedziała cytowana w komunikacie Hanna Niemiec-Kłak, manager Zespołu Produktów Oszczędnościowych w Credit Agricole.

Głównymi sposobami na oszczędzanie wśród wszystkich Polaków jest szukanie rabatów i promocji, na co wskazuje 81 proc. osób z pokolenia Z i 82 proc. silversów. Młodzi ludzie częściej korzystają z aplikacji do sprawdzania i kontrolowania wydatków, bo robi to 54 proc. z nich, podczas gdy u najstarszych odsetek ten wynosi 41 proc.

Źródło: Credit Agricole
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA