fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaKrajMniej biurokracji w budowlance

Mniej biurokracji w budowlance

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, dzięki której budowa domu na własne cele mieszkaniowe bez względu na metraż będzie możliwa jedynie na zgłoszenie. Obecnie, aby wybudować dom powyżej 70 metrów kwadratowych potrzebne jest pozwolenie na budowę.

– To kolejny etap upraszczania, przyspieszania i cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Procedura budowy domów bez pozwolenia sprawdziła się. Dlatego chcemy całkowicie zrezygnować z pozwolenia na budowę przy budownictwie jednorodzinnym na własne cele mieszkaniowe. Ułatwiamy Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej. Dzięki zmianom również większe rodziny, potrzebujące większej przestrzeni życiowej, będą mogły skorzystać z uproszczonej procedury – dodał polityk.

Poza rezygnacją z pozwoleń na budowę dla domów prywatnych, nowelizacja zakłada usprawnienie procedury oddawania do użytkowania obiektów budowlanych, przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie oraz wprowadzenie jednego systemu teleinformatycznego dla całego kraju do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie, w tym utworzenie Bazy Projektów Budowlanych.

Cyfryzacja obowiązujących procedur budowlanych pozwoli inwestorom na gromadzenie i składanie wszystkich dokumentów w postaci elektronicznej, dzięki czemu w urzędach ograniczona zostanie liczba dokumentacji papierowej. Ma to pozwolić na łatwiejszy i szybszy dostęp do dokumentów budowlanych.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowa rolnicza rzeczywistość. Jak się w niej odnaleźć

Zaraz po rozpoczęciu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę wiele mówiło się o tym, że już niebawem dojść może do nowego rozdania na europejskiej gospodarczej szachownicy. I tak też się stało.
6 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA