fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesMniej kredytów dla mikroprzedsiębiorców

Mniej kredytów dla mikroprzedsiębiorców

W listopadzie znacząco spadła liczba i wartość kredytów udzielanych mikroprzedsiębiorcom w Polsce.

Według danych Biura Informacji Kredytowej w listopadzie 2022 r. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 9,5 proc. mniej kredytów niż rok temu. Aż o 21,4 proc. spadła natomiast wartość udzielanych kredytów.

„W ujęciu liczbowym banki przyznały o (-46,6 proc.) mniej kredytów inwestycyjnych oraz o (-16,1 proc.) mniej kredytów obrotowych. Jedynie w przypadku kredytów w rachunku bieżącym dynamika była dodatnia i wyniosła (+2,5 proc.)” – poinformowało BIK. „Spadła w porównaniu do listopada 2021 r. wartość udzielonych kredytów inwestycyjnych o (-60,3 proc.) oraz kredytów obrotowych o (-29,4 proc.). Tylko wartość kredytów w rachunku bieżącym udzielonych w listopadzie 2022 r. w porównaniu do listopada 2021 r. wzrosła o (+16,3 proc.)”.

BIK wyliczył, że w listopadzie 2022 r. mikroprzedsiębiorcom udzielono 11,2 tys. kredytów, wśród których prawie połowa to pożyczki na rzecz firm usługowych (49,2 proc.). Takie przedsiębiorstwa zaciągnęły 5,5 tys. kredytów. Następne są firmy usługowe, które zaciągnęły 2,6 tys. kredytów, co stanowiło 23,6 proc. całości.

„Z całkowitej kwoty 1,410 mld zł, banki udzieliły 539 mln zł (38,2 proc.) kredytów firmom z sektora usług oraz 415 mln zł (29,5 proc.) mikroprzedsiębiorcom prowadzącym działalność handlową” – czytamy w informacji prasowej BIK.

Od stycznia do listopada 2022 r. spadła liczba udzielanych kredytów firmom działającym we wszystkich sektorach, ale największy spadek odnotowano wśród firm handlowych (17,5 proc.) oraz produkcyjnych (17,1 proc.).

Jeśli chodzi o spłacalność kredytów, to w listopadzie 2022 r. najgorzej radziły sobie z tym firmy usługowe, a najlepiej przedsiębiorstwa produkcyjne. BIK zaznaczyło, że Indeks Jakości, czyli spłacania kredytów, pogorszył się we wszystkich branżach.

BIK

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA