fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseNa wprowadzeniu euro najbardziej skorzystali Niemcy

Na wprowadzeniu euro najbardziej skorzystali Niemcy

To Niemcy i niemiecka gospodarka oraz niemieckie firmy najwięcej skorzystały na ustanowieniu nowej waluty w strefie euro.

Dziś już nie ma wątpliwości, że są wygrani oraz są też przegrani z tytułu przyjęcia wspólnej waluty rozliczeniowej euro. Udowodniło to Centrum Polityki Europejskiej we Fryburgu (CEP), które działa pod patronatem fundacji Stiftung Ordnungspolitik (SO).

Z przeprowadzonych przez CEP analiz wynikło, że w latach 1999-2017, czyli w okresie objętym badaniami to Niemcy „zdecydowanie najwięcej” zyskały na wprowadzeniu euro. Z kolei największy spadek dobrobytu, rozumianego jako dobrostan obywateli, miał miejsce we Włoszech i we… Francji.

Dwie gospodarki wzmocnione

Centrum Polityki Europejskiej policzyło, że w omawianym okresie Niemcy zyskały także w liczbach bezwzględnych. W niemieckiej gospodarce „osiadło” najwięcej, bo 1,9 biliona euro (ok. 2,1 biliona dolarów). Drugim krajem, który odniósł największe korzyści z wprowadzenia euro wcale nie była Francja, często postrzegana jako kraj rozgrywający w Unii Europejskiej swoje interesy wspólnie z Niemcami, tylko… Holandia (obecnie Niderlandy).

Tak jak Niemcy i wspomniana Holandia potrafiły skorzystać z rezygnacji ze swoich walut na rzecz waluty wspólnej, tak inne kraje traciły. Straty wynikały z obniżonej konkurencyjności. Takie kraje, jak Grecja i Włochy jeszcze przed wprowadzeniem euro potrafiły się bronić przed kryzysami, w razie potrzeby dewaluując swoje waluty, co czyniło ich eksport bardziej konkurencyjnym rynku światowym.

Według badaczy współpracujących z CEP – Alessandro Gasparottiego i Matthiasa Kullasa – „problem rozbieżnej konkurencyjności krajów strefy euro pozostaje nierozwiązany”. W swoim raporcie pt. „20 lat euro: zwycięzcy i przegrani” uczeni ci napisali, że państwa, które decydują się przyjąć walutę europejską nie mogą mieć żadnej pewności, jakie będą długofalowe skutki gospodarcze takiego kroku.

Nie istnieją przy tym mechanizmy regulacyjne na poziomie UE i Europejskiego Banku Centralnego, które mogłyby w razie czego przeciwdziałać negatywnym skutkom wprowadzenia euro w poszczególnych gospodarkach eurolandu.

SO pod egidą także Balcerowicza

Na koniec kilka słów o fundacji Stiftung Ordnungspolitik (SO), gdyby ktoś podejrzewał, że jest to jakiś może mało wiarygodny instytut badawczy. SO to poważny think tank powstały jeszcze w 1998 roku jako organizacja non-profit, nawiązujący do… ordoliberalnej tradycji szkoły ekonomii we Fryburgu opartej o prace m.in. Waltera Euckena i Friedricha Augusta von Hayeka. Działa na styku nauki, polityki i społeczeństwa, głosi idee wolnorynkowe oraz redukcji biurokracji. Przewodniczącym zarządów zarówno SO, jak i CEP jest prof. dr Henning Vöpel, a członkami rady nadzorczej są Roman Herzog, Hans Tietmeyer, Leszek Balcerowicz oraz Frits Bolkestein.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA