fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaFinanseNa wprowadzeniu euro najbardziej skorzystali Niemcy

Na wprowadzeniu euro najbardziej skorzystali Niemcy

To Niemcy i niemiecka gospodarka oraz niemieckie firmy najwięcej skorzystały na ustanowieniu nowej waluty w strefie euro.

Dziś już nie ma wątpliwości, że są wygrani oraz są też przegrani z tytułu przyjęcia wspólnej waluty rozliczeniowej euro. Udowodniło to Centrum Polityki Europejskiej we Fryburgu (CEP), które działa pod patronatem fundacji Stiftung Ordnungspolitik (SO).

Z przeprowadzonych przez CEP analiz wynikło, że w latach 1999-2017, czyli w okresie objętym badaniami to Niemcy „zdecydowanie najwięcej” zyskały na wprowadzeniu euro. Z kolei największy spadek dobrobytu, rozumianego jako dobrostan obywateli, miał miejsce we Włoszech i we… Francji.

Dwie gospodarki wzmocnione

Centrum Polityki Europejskiej policzyło, że w omawianym okresie Niemcy zyskały także w liczbach bezwzględnych. W niemieckiej gospodarce „osiadło” najwięcej, bo 1,9 biliona euro (ok. 2,1 biliona dolarów). Drugim krajem, który odniósł największe korzyści z wprowadzenia euro wcale nie była Francja, często postrzegana jako kraj rozgrywający w Unii Europejskiej swoje interesy wspólnie z Niemcami, tylko… Holandia (obecnie Niderlandy).

Tak jak Niemcy i wspomniana Holandia potrafiły skorzystać z rezygnacji ze swoich walut na rzecz waluty wspólnej, tak inne kraje traciły. Straty wynikały z obniżonej konkurencyjności. Takie kraje, jak Grecja i Włochy jeszcze przed wprowadzeniem euro potrafiły się bronić przed kryzysami, w razie potrzeby dewaluując swoje waluty, co czyniło ich eksport bardziej konkurencyjnym rynku światowym.

Według badaczy współpracujących z CEP – Alessandro Gasparottiego i Matthiasa Kullasa – „problem rozbieżnej konkurencyjności krajów strefy euro pozostaje nierozwiązany”. W swoim raporcie pt. „20 lat euro: zwycięzcy i przegrani” uczeni ci napisali, że państwa, które decydują się przyjąć walutę europejską nie mogą mieć żadnej pewności, jakie będą długofalowe skutki gospodarcze takiego kroku.

Nie istnieją przy tym mechanizmy regulacyjne na poziomie UE i Europejskiego Banku Centralnego, które mogłyby w razie czego przeciwdziałać negatywnym skutkom wprowadzenia euro w poszczególnych gospodarkach eurolandu.

SO pod egidą także Balcerowicza

Na koniec kilka słów o fundacji Stiftung Ordnungspolitik (SO), gdyby ktoś podejrzewał, że jest to jakiś może mało wiarygodny instytut badawczy. SO to poważny think tank powstały jeszcze w 1998 roku jako organizacja non-profit, nawiązujący do… ordoliberalnej tradycji szkoły ekonomii we Fryburgu opartej o prace m.in. Waltera Euckena i Friedricha Augusta von Hayeka. Działa na styku nauki, polityki i społeczeństwa, głosi idee wolnorynkowe oraz redukcji biurokracji. Przewodniczącym zarządów zarówno SO, jak i CEP jest prof. dr Henning Vöpel, a członkami rady nadzorczej są Roman Herzog, Hans Tietmeyer, Leszek Balcerowicz oraz Frits Bolkestein.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Coraz więcej niewypłacalnych firm i branż

W 2023 r. niemal wszystkie branże i sektory polskiej gospodarki zanotowały wzrost niewypłacalności. Niepokojące jest zwłaszcza to, że w tym roku nie będzie lepiej.
4 MIN CZYTANIA

Sklepy stają się siedliskiem przestępczości?

Rośnie liczba przypadków kradzieży, a nawet rozbojów w placówkach handlowych. Czy jednak na pewno – jak twierdzą eksperci – dzieje się tak z powodu biedy?
5 MIN CZYTANIA