fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesNadchodzą kolejne podwyżki cen

Nadchodzą kolejne podwyżki cen

Większość małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce planuje podnosić ceny towarów lub usług.

W 2023 r. większość małych i średnich przedsiębiorstw w naszym kraju zdecyduje się na podwyżki cen swoich towarów lub usług. Według badania wykonanego w I kwartale tego roku dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor przez Instytut Keralla Research na taki krok zdecydowanych jest aż 55 proc. mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Skaner MŚP wykazał również, że 15 proc. firm w Polsce już podniosło ceny towarów lub usług, 14 proc. ciągle się nad tym zastanawia, a przy dotychczasowych stawkach zostanie tylko 16 proc. przedsiębiorstw. Przy obecnych cenach chcą zostać przede wszystkim firmy budowlane, transportowe i usługowe (ponad 20 proc.). W przemyśle jest to już tylko 12 proc., a w handlu zaledwie 9 proc. firm.

– Budownictwo nie ma obecnie najlepszego czasu. Kurczy się portfel zamówień zarówno z sektora publicznego jak i prywatnego, a niesprzyjająca koniunktura na rynku kredytów hipotecznych przełożyła się na spadek liczby rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. W styczniu br. wartość produkcji budowlano-montażowej wzrosła w relacji do stycznia 2022 r. tylko o 2,4 proc. Trudno w takich okolicznościach zwiększać oczekiwania finansowe – powiedział prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

Głównym powodem podwyżek cen towarów i usług przez polskie firmy jest inflacja, na którą wskazało 53 proc. przedsiębiorców. Z kolei u 51 proc. ankietowanych podwyżki determinują drożejące ceny komponentów, a dla połowy firm są to rosnące koszty pracy. Na drożejący gaz i prąd wskazało 43 proc. przedsiębiorców, a 15 proc. uważa, że po prostu musi dopasować swoje ceny do rynku.

– I to jest dodatkowa ciemna strona inflacji, samonakręcająca się spirala wzrostu cen. Najpierw pojawiają się oczekiwania inflacyjne, następnie presja, by w związku z inflacją zarabiać więcej, a potem jest wzrost i akceptacja dla rosnących cen – zauważył Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA