fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajNadeszło ożywienie! Sprawdź, w której gałęzi przemysłu

Nadeszło ożywienie! Sprawdź, w której gałęzi przemysłu

Sektor motoryzacyjny w Polsce odczuwa ożywienie – dowiadujemy się z „Tygodnika Gospodarczego” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W ostatnich kilku miesiącach branża motoryzacyjna w Polsce ożyła po ciężkim okresie spowodowanym pandemią i wybuchem wojny na Ukrainie. Jest to głównie efekt poprawy funkcjonowania globalnych łańcuchów dostaw. Właśnie dzięki temu zwiększyła się dostępność mikroprocesorów i innych komponentów niezbędnych do produkcji aut. Poza Polską lepsze wyniki notuje też niemiecki przemysł motoryzacyjny.

„W sierpniu br. za Odrą wyprodukowano 207 tys. samochodów osobowych, a we wrześniu – 367 tys. To odpowiednio o 68 proc. i 65 proc. więcej niż rok wcześniej. W Polsce od maja obserwuje się dwucyfrowe tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu motoryzacyjnego (licząc rok do roku). W sierpniu br. produkcja sprzedana tej branży była o 40,5 proc. większa niż rok wcześniej, a we wrześniu aż o 46,5 proc. Tak dobry wynik to przede wszystkim efekt wyraźnego ożywienia w segmencie części motoryzacyjnych – we wrześniu br. produkcja silników była o 112 proc. wyższa niż rok wcześniej. Wyprodukowano również więcej samochodów ciężarowych (o 118 proc. r/r) oraz autobusów (o 80 proc. r/r)” – napisano w artykule PIE.

Dzięki światowemu ożywieniu wzrósł polski eksport wyrobów motoryzacyjnych, a od maja 2022 r. notowane jest tutaj 20-proc. tempo wzrostu w porównaniu do poprzedniego roku. Wartość takiego eksportu z Polski od stycznia do końca sierpnia bieżącego roku wyniosła 25,4 mld euro i była o 9,1 proc. wyższa niż w tym samym okresie w 2021 r. Według wyliczeń PIE stanowiło to 11,5 proc. całego eksportu z Polski, podczas gdy w 2019 r. odsetek ten wynosił 13,6 proc. Spadek jest skutkiem mocniejszego wzrostu eksportu innych towarów z naszego kraju, szczególnie wyrobów konsumpcyjnych trwałego użytku.

Analitycy PIE podsumowali, że obecne ożywienie to efekt realizacji zaległych zamówień i należy się spodziewać, że branża motoryzacyjna również odczuje skutki globalnego spowolnienia motoryzacyjnego, ponieważ samochody to dobra konsumpcyjne, na które w czasie kryzysu popyt maleje.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA