fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaBiznesNadodrzański biznes pod znakiem zapytania

Nadodrzański biznes pod znakiem zapytania

Rząd ocenia, że ryzyko ponownej katastrofy ekologicznej na Odrze jest wysokie.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa stwierdziła, że ryzyko ponownej katastrofy na Odrze jest bardzo duże. Chodzi o ewentualną powtórkę wielkiego zanieczyszczenia, które miało miejsce na Odrze latem 2022 r. i doprowadziło do masowego pomoru ryb i innych zwierząt w tej rzece.

Według minister Moskwy za ubiegłoroczną katastrofę odpowiadają algi, które ciągle są obecne w Odrze, a przez prognozowane upały i spadek poziomu rzek rząd przewiduje ich wzmożony rozwój. Z taką diagnozą nie zgadzają się przedsiębiorcy, którzy powołując się na naukowców wskazują, że algi mogą zanieczyścić rzekę tylko w przypadku jej znacznego zasolenia, a tak wysoki poziom soli w Odrze, jak w lipcu 2022 r. jest możliwy tylko przez działalność człowieka i jego błąd.

– Nie satysfakcjonują nas informacje o tym, że prowadzony jest monitoring rzeki. Nie znamy bowiem procedur, jak działać, gdy okaże się, że następuje sytuacja krytyczna. Co da ten monitoring? Jak działać będą służby? – powiedziała cytowana przez portal PulsHR Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Brakuje kompleksowej informacji na ten temat oraz odpowiedzi, jak wyglądać będą działania służb, gdy już dojdzie do przewidywanej katastrofy. Kolejny raz zwracamy uwagę, że w ostatnich miesiącach nie odbyły się żadne spotkania oraz seminaria na ten temat, które powinny być regularnie inicjowane przez np. Wody Polskie czy Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska – mówi Hanna Mojsiuk.

Przedstawicielka biznesu wskazała, że słowa minister Moskwy sprawiają, że wszelkie inwestycje nad Odrą są obarczone bardzo dużym ryzykiem. Co więcej, zdaniem Hanny Mojsiuk istnieje zagrożenie, że przedsiębiorcy, którzy prowadzili biznesy nad Odrą zrezygnują ze swoich firm.

– Oczekujemy jasnej i konkretnej odpowiedzi: w jaki sposób przedsiębiorcy mają się przygotować na sezon? – podkreśliła szefowa PIG ze Szczecina.

PulsHR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Reklamy online mają w Polsce coraz większe znaczenie

W 2022 roku w Polsce znacznie wzrosła wartość rynku reklamy internetowej, a dynamika wzrostu wróciła do wyników sprzed pandemii.
2 MIN CZYTANIA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Nowy raport EY: dotujemy zagranicznych przedsiębiorców

Zagraniczne firmy są skutecznie zachęcane do prowadzenia działalności w Polsce – pisze EY w swoim raporcie. Dostają granty, dopłaty i różnego rodzaju wsparcie. Cieszy wzrost inwestycji w Polsce, czy jednak o to dokładnie chodziło?
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA