fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaBiznesNadodrzański biznes pod znakiem zapytania

Nadodrzański biznes pod znakiem zapytania

Rząd ocenia, że ryzyko ponownej katastrofy ekologicznej na Odrze jest wysokie.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa stwierdziła, że ryzyko ponownej katastrofy na Odrze jest bardzo duże. Chodzi o ewentualną powtórkę wielkiego zanieczyszczenia, które miało miejsce na Odrze latem 2022 r. i doprowadziło do masowego pomoru ryb i innych zwierząt w tej rzece.

Według minister Moskwy za ubiegłoroczną katastrofę odpowiadają algi, które ciągle są obecne w Odrze, a przez prognozowane upały i spadek poziomu rzek rząd przewiduje ich wzmożony rozwój. Z taką diagnozą nie zgadzają się przedsiębiorcy, którzy powołując się na naukowców wskazują, że algi mogą zanieczyścić rzekę tylko w przypadku jej znacznego zasolenia, a tak wysoki poziom soli w Odrze, jak w lipcu 2022 r. jest możliwy tylko przez działalność człowieka i jego błąd.

– Nie satysfakcjonują nas informacje o tym, że prowadzony jest monitoring rzeki. Nie znamy bowiem procedur, jak działać, gdy okaże się, że następuje sytuacja krytyczna. Co da ten monitoring? Jak działać będą służby? – powiedziała cytowana przez portal PulsHR Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Brakuje kompleksowej informacji na ten temat oraz odpowiedzi, jak wyglądać będą działania służb, gdy już dojdzie do przewidywanej katastrofy. Kolejny raz zwracamy uwagę, że w ostatnich miesiącach nie odbyły się żadne spotkania oraz seminaria na ten temat, które powinny być regularnie inicjowane przez np. Wody Polskie czy Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska – mówi Hanna Mojsiuk.

Przedstawicielka biznesu wskazała, że słowa minister Moskwy sprawiają, że wszelkie inwestycje nad Odrą są obarczone bardzo dużym ryzykiem. Co więcej, zdaniem Hanny Mojsiuk istnieje zagrożenie, że przedsiębiorcy, którzy prowadzili biznesy nad Odrą zrezygnują ze swoich firm.

– Oczekujemy jasnej i konkretnej odpowiedzi: w jaki sposób przedsiębiorcy mają się przygotować na sezon? – podkreśliła szefowa PIG ze Szczecina.

PulsHR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA