fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesNajbliższy rok pod znakiem droższych owoców

Najbliższy rok pod znakiem droższych owoców

Sezon 2022/2023 upłynie pod znakiem wyższych przeciętnych cen detalicznych owoców i warzyw.

Według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) w sezonie 2022/2023 przeciętne ceny detaliczne owoców i ich przetworów oraz warzyw i ich przetworów będą znacznie wyższe niż w sezonie 2021/2022. W efekcie spodziewane jest mniejsze spożycie produktów ogrodniczych i ich przetworów, szczególnie w uboższych rodzinach.

„Znacznie wyższe, niż w sezonie 2021/22, będą przeciętne ceny detaliczne owoców i ich przetworów oraz warzyw i ich przetworów. W październiku 2022 r. w porównaniu z październikiem 2021 r. przeciętne ceny detaliczne owoców i ich przetworów były wyższe o 14,7 proc. Ceny przetworów owocowych wzrosły o 25,4 proc., a owoców świeżych o 14,6 proc. Przeciętne ceny detaliczne warzyw świeżych wzrosły o 18,3 proc., a przetworów warzywnych o 14,9 proc.” – napisano w raporcie „Rynek owoców i warzyw. Stan i perspektywy”.

Co do owoców, to prognozuje się, że podrożeją ceny skupu jabłek deserowych, ale nie przewiduje się znaczącego wzrostu cen skupu jabłek kierowanych do przetwórstwa. Powodem podwyżek jest wzrost kosztów produkcji w gospodarstwach ogrodniczych oraz wzrost cen eksportowych przetworów z owoców i osłabienie złotego wobec euro i innych walut. Słaby złoty pozwala na uzyskiwanie większych wpływów z eksportu liczonych w polskiej walucie i oferowanie wyższych cen dostawcom surowca. W przypadku warzyw, wyższe będą ceny skupu większości z nich, również tych uprawianych pod osłonami. Najbardziej podrożeje cebula.

W sezonie 2022/2023 udział spożycia bezpośredniego w rozdysponowaniu owoców wynieść może 28 wobec 29 proc. w sezonie poprzednim, a udział eksportu spadnie z 19 do 17 proc., przy czym udział dostaw do przetwórstwa wzrośnie z 52 do 54 proc. W zagospodarowaniu podaży warzyw udział dostaw do przetwórstwa wyniesie, tak jak w sezonie 2021/22, ok. 45 proc., eksportu wzrośnie z 13 do 14,5 proc., a spożycia bezpośredniego spadnie z 42 do 40 proc.

ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA