fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaFelietonNarody toczy choroba, zaś władców szaleństwo

Narody toczy choroba, zaś władców szaleństwo

Być może potwierdzają się ostrzeżenia najbardziej niesławnych sceptyków, choćby cytowanego przez "Financial Times" szwedzkiego epidemiologa Andersa Tegnella, że państwa europejskie same wepchnęły się w nieustający cykl zamknięć, otwarć i znowu zamknięć, co męczy przedsiębiorców i obywateli bardziej nawet niż permanentna blokada - pisze prawnik Michał Góra, w gościnnym felietonie na serwisie fpg24.pl.

W literaturze częsty jest motyw władcy, który popada w szaleństwo i w konsekwencji wpycha zarówno siebie, jak i swoich poddanych w chaos i biedę. Nie pomaga nawet to, że zamyślony, pogrążony w chorobie król ze spuszczoną głową i nieobecnym wzrokiem przysłuchuje się obradom rady magów. Obrazu, jak z brytyjskiej mitologii, dopełnia zresztą to, że ciało doradcze brytyjskiego rządu rzeczywiście nazwano SAGE, co oznacza po prostu „mędrca”. Szaleństwo współczesnych panów ma różne oblicza. Może to być syndrom całkowitego wyparcia zagrożenia i potraktowania nowej choroby jako „grypki”, czy też namawiania obywateli do zawierzenia wyłącznie modłom w celu odpędzenia wirusa. Zdarza się też mania utrzymywania za wszelką cenę środowiska zero COVID, co wiąże się z brutalnym reagowaniem na choćby jeden przypadek lokalnego zakażenia. Polskim politykom bliżej jednak jest do cyklofrenii.

Okazuje się, że na początku lutego – najwyraźniej w przypływie epizodu maniakalnego – Prezes Rady Ministrów zapowiedział rozluźnienie restrykcji i szersze otwarcie placówek handlowych, hoteli oraz niektórych instytucji sportu i kultury. W jakiejś mierze było to zapewne spowodowane narastającym buntem przedsiębiorców i malejącym poparciem społeczeństwa dla najdalej idących ograniczeń. Rząd zastrzegł co prawda, że otwarcie jest „warunkowe”, ale samo to określenie wydało się komentatorom groteskowe.

Być może potwierdzają się ostrzeżenia najbardziej niesławnych sceptyków, choćby cytowanego przez Financial Times szwedzkiego epidemiologa Andersa Tegnella, że państwa europejskie same wepchnęły się w nieustający cykl zamknięć, otwarć i znowu zamknięć, co męczy przedsiębiorców i obywateli bardziej nawet niż permanentna blokada. Nie sposób nie zastanowić się jednak, czy umiarkowanie zamożne państwa, położone tranzytowo w środku kontynentu, stanowiącego w istocie jeden organizm polityczny i mechanizm naczyń połączonych, byłyby w stanie wytrzymać długotrwałą i ścisłą kwarantannę. Trudno powiedzieć, ale na horyzoncie widać już fazę depresyjną choroby polskiego rządu. W wywiadzie udzielonym dziennikarzom Dziennika Gazety Prawnej potwierdził to minister zdrowia, który zapowiada prawdopodobny „powrót do większych ograniczeń”.

Nic dziwnego, że powariowali i obywatele. Jedni się buntują, otwierają firmy pomimo zakazów i wysyłają do dostatecznie już przeciążonego sanepidu nachalną korespondencję. Drudzy odmawiają wznowienia „warunkowej” działalności, pomimo formalnego przyzwolenia, dostrzegając najwyżej, że nie ma to większego sensu. A najbardziej cierpi na tym podzielony naród, który toczy już nie tylko choroba ciała, ale chyba i ducha.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dobroczyńcy ludzkości uprawiają swoją dobroczynność na cudzy koszt

Pani Anna Machińska oficjalnie powiększyła grono autorytetów moralnych, którzy ze swoich wież z kości słoniowej czują się w prawie, a właściwie – w obowiązku udzielania gawiedzi zbawiennych pouczeń w najróżniejszych sprawach. Tedy postanowiła wesprzeć „aktywistów”, którzy angażują się po stronie migrantów próbujących sforsować nie tylko granicę polsko-białoruską, ale również granicę polsko-ukraińską
5 MIN CZYTANIA

Polska przedsiębiorczość nadaje się do muzeum

Muzea kształtują przyszłość opowiadając o przeszłości. Nasza nie będzie tak zasobna, jak mogłaby być, jeśli nie będzie mówić o polskiej przedsiębiorczości także przy użyciu tych narzędzi, jakie zapewnia muzeum.
4 MIN CZYTANIA

Prawdziwego libertarianina szukaj ze świecą

Z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Libertariańskie wynika smutna konstatacja, że ludzi o poglądach liberalnych w Polsce jest niewielka liczba, a o poglądach libertariańskich – niemal zbliżona do zera. Nie jest to dobry prognostyk, jeśli chodzi o dalszy rozwój gospodarczy naszego kraju.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Odyseja Europejska, czyli czas niebinarny na Księżycu

Przed 2023 rokiem nie było żadnego znaczącego europejskiego kosmodromu, ale już zaraz będziemy mieli wydane zarządzenie o czasie letnim, zimowym i niebinarnym na Srebrnym Globie. Proponuję jeszcze wdrożyć Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych Księżycan – pisze w najnowszym felietonie Michał Góra.
3 MIN CZYTANIA

Granatnik z Ukrainy i łapówka z Kataru

Niekiedy, w zupełnie realnej rzeczywistości, dzieją się takie rzeczy, które wydawałoby się, że są raczej sferą marzeń sennych albo cynicznych i groteskowych żartów.
4 MIN CZYTANIA

W czym populizm technokratyczny jest lepszy od penalnego?

Jak pogodzić w jednym umyśle to, że zaostrzanie kar czysto kryminalnych ma być rzekomo początkiem drogi do budowy totalitaryzmu lub powrotu średniowiecza, ale rygorystyczne prawo przeciwepidemiczne, wgrywanie wszystkim aplikacji śledzących, to już była rzecz konieczna i przejaw czystej racjonalności, niepodlegającej nawet krytyce? – pyta w najnowszym felietonie Michał Góra.
3 MIN CZYTANIA