Coraz więcej Polaków uważa, że ich sytuacja finansowa ulega pogorszeniu – wynika z badania zleconego przez Santander Consumer Bank, a przeprowadzonego na rzecz raportu „Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2022”.

regionalizacja płacy minimalnej - grafika wpisu
Pixabay

Dzisiaj aż połowa z Polaków twierdzi, że ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w stosunku do 2021 r. Rok temu taką opinię miało 25 proc. ankietowanych. Co ważne, gorszą sytuację potwierdza aż 52 proc. najlepiej zarabiających (od 7 tys. netto w górę), a także absolwenci szkół wyższych (55 proc.).

„Do osób najbardziej dotkniętych zmieniającym się na niekorzyść stanem portfela należą kobiety (56 proc. w porównaniu z 44 proc. mężczyzn). Na pogorszenie sytuacji materialnej narzekają też osoby w wieku 40-49 i 50-59 lat oraz seniorzy (w każdej grupie powyżej 50 proc. wskazań)” – podał Santander Consumer Bank.

Ostatnie okoliczności społeczno-ekonomiczne w Polsce, a także wojna na Ukrainie sprawiły, że aż 58 proc. Polaków rezygnuje z większych wydatków. Z kolei co dziesiąty przedsiębiorca twierdzi, że wymienione powody negatywnie wpływają na ich działalność gospodarczą.

Polacy zapytani o główne powody pogorszenia swojej sytuacji finansowej wskazują na inflację i wzrost cen (47 proc.), niepewność wynikającą z Polskiego Ładu (32 proc.) oraz na wojnę na Ukrainie (28 proc.) i podwyżki stóp procentowych (26 proc.).

PAP

Poprzedni artykułStartupy pozytywnego wpływu, czyli jak wartości napędzają rozwój polskich technologii
Następny artykułRząd zajmie się pracą zdalną. Zobacz, jakie zmiany szykują się w Kodeksie pracy