fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesNaukowcy i prawnicy o problemach MŚP w koronakryzysie

Naukowcy i prawnicy o problemach MŚP w koronakryzysie

Konferencja naukowa, przygotowana przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wspólnie z Biurem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, przyniosła kilka przemyśleń – nie tylko gorzkich. Firmy ciągle czekają na należące się im rekompensaty za zamrożenie ich działalności w maju i czerwcu. Rzecznik MŚP w swoim piśmie apelował do premiera o refleksję w tym względzie.

Profesor dr hab. Tomasz Nieborak, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW stwierdził, że w sytuacji pandemii państwo stanęło przed egzaminem właściwego zarządzania i dbania o dobro wspólne. – Pomoc państwa, udzielona w celu zniwelowania skutków kryzysu gospodarczego rodzi wiele pytań i wątpliwości – stwierdził profesor.

Przeciw lockdownom i w sprawie rekompensat

Nadal brakuje całościowej oceny legislacji i prawodawstwa związanego z pandemią COVID-19, a także oceny działań administracji publicznej i stosowania przez nią prawa w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. W opinii Adam Abramowicza, rzecznika MŚP, przedsiębiorcy „na własnej skórze” doświadczyli administracyjnych decyzji państwa związanych z walką z koronawirusem. Dotyczyły one także sfery prawnej. Sejm uchwalał kolejne ustawy wdrażane później przez administrację, co napotykało pewne trudności. Broniąc przedsiębiorców Adam Abramowicz był zmuszony wielokrotnie powoływać się na Konstytucję RP oraz na Konstytucję Biznesu i inne przepisy prawa, ponieważ administracja często „szła na skróty nie przestrzegając zasad, które w państwie prawa powinny być zasadnicze, np. nie udzielając głosu przedsiębiorcom, wobec których toczyło się postępowanie mandatowe”.

Rzecznik MŚP zwrócił także uwagę na fakt, że „pomoc” udzielana przedsiębiorcom nie była pomocą sensu stricto, tylko w oczywisty sposób należącą się im rekompensatą lub odszkodowaniem za zamknięcie czy zamrożenie działalności firmy. – Mam nadzieję, że nie zdarzy się nam jednak kolejny lockdown, bo doświadczenie pokazuje, że z jednej strony nie przynosi on oczekiwanych skutków zdrowotnych, a z drugiej strony łączy się z ogromnymi kosztami gospodarczymi.

– Taka refleksja była już udziałem rządu i mam nadzieję, że nadal pozostanie. Nie stać nas na powtórne zamknięcie gospodarki – stwierdził Adam Abramowicz. – Lockdown jest niezwykle kosztowny, a stosowany tylko częściowo – nieskuteczny – dodał.

Minister Abramowicz przypomniał, że firmy – przede wszystkim sektora gastronomii i hotelarskiego – nadal czekają na rządowe rekompensaty za maj i czerwiec, a stosownego rozporządzenia do dzisiaj nie ma. – Czy państwo wywiązuje się ze swoich obowiązków, wypłacenia rekompensaty firmom? – pytał rzecznik MŚP.

Polska mocna małymi i średnimi firmami

Zbyszko Melosik, prof. dr hab. i prorektor ds. relacji z otoczeniem społecznym UAM, mówił o różnych kwestiach dotyczących ograniczania kryzysu związanego z pandemią COVID-19. Jak wynika z raportu PARP, w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach zatrudnionych jest około siedmiu milionów ludzi i takie firmy w Polsce przeważają. Co czwarta działa w sektorze handlowym, co ósma w budownictwie, a co dziesiąta – w przemyśle.
Niestety – jak to napisano w raporcie – pandemia wywołała recesję, jakiej krajowe firmy nigdy nie doświadczyły i wymusiła wiele (także korzystnych zmian) w sposobie ich funkcjonowania.
Kolejny raz okazało się, że największą siłą jest przedsiębiorczość Polaków.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA