fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesNaukowcy i prawnicy o problemach MŚP w koronakryzysie

Naukowcy i prawnicy o problemach MŚP w koronakryzysie

Konferencja naukowa, przygotowana przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wspólnie z Biurem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, przyniosła kilka przemyśleń – nie tylko gorzkich. Firmy ciągle czekają na należące się im rekompensaty za zamrożenie ich działalności w maju i czerwcu. Rzecznik MŚP w swoim piśmie apelował do premiera o refleksję w tym względzie.

Profesor dr hab. Tomasz Nieborak, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW stwierdził, że w sytuacji pandemii państwo stanęło przed egzaminem właściwego zarządzania i dbania o dobro wspólne. – Pomoc państwa, udzielona w celu zniwelowania skutków kryzysu gospodarczego rodzi wiele pytań i wątpliwości – stwierdził profesor.

Przeciw lockdownom i w sprawie rekompensat

Nadal brakuje całościowej oceny legislacji i prawodawstwa związanego z pandemią COVID-19, a także oceny działań administracji publicznej i stosowania przez nią prawa w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. W opinii Adam Abramowicza, rzecznika MŚP, przedsiębiorcy „na własnej skórze” doświadczyli administracyjnych decyzji państwa związanych z walką z koronawirusem. Dotyczyły one także sfery prawnej. Sejm uchwalał kolejne ustawy wdrażane później przez administrację, co napotykało pewne trudności. Broniąc przedsiębiorców Adam Abramowicz był zmuszony wielokrotnie powoływać się na Konstytucję RP oraz na Konstytucję Biznesu i inne przepisy prawa, ponieważ administracja często „szła na skróty nie przestrzegając zasad, które w państwie prawa powinny być zasadnicze, np. nie udzielając głosu przedsiębiorcom, wobec których toczyło się postępowanie mandatowe”.

Rzecznik MŚP zwrócił także uwagę na fakt, że „pomoc” udzielana przedsiębiorcom nie była pomocą sensu stricto, tylko w oczywisty sposób należącą się im rekompensatą lub odszkodowaniem za zamknięcie czy zamrożenie działalności firmy. – Mam nadzieję, że nie zdarzy się nam jednak kolejny lockdown, bo doświadczenie pokazuje, że z jednej strony nie przynosi on oczekiwanych skutków zdrowotnych, a z drugiej strony łączy się z ogromnymi kosztami gospodarczymi.

– Taka refleksja była już udziałem rządu i mam nadzieję, że nadal pozostanie. Nie stać nas na powtórne zamknięcie gospodarki – stwierdził Adam Abramowicz. – Lockdown jest niezwykle kosztowny, a stosowany tylko częściowo – nieskuteczny – dodał.

Minister Abramowicz przypomniał, że firmy – przede wszystkim sektora gastronomii i hotelarskiego – nadal czekają na rządowe rekompensaty za maj i czerwiec, a stosownego rozporządzenia do dzisiaj nie ma. – Czy państwo wywiązuje się ze swoich obowiązków, wypłacenia rekompensaty firmom? – pytał rzecznik MŚP.

Polska mocna małymi i średnimi firmami

Zbyszko Melosik, prof. dr hab. i prorektor ds. relacji z otoczeniem społecznym UAM, mówił o różnych kwestiach dotyczących ograniczania kryzysu związanego z pandemią COVID-19. Jak wynika z raportu PARP, w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach zatrudnionych jest około siedmiu milionów ludzi i takie firmy w Polsce przeważają. Co czwarta działa w sektorze handlowym, co ósma w budownictwie, a co dziesiąta – w przemyśle.
Niestety – jak to napisano w raporcie – pandemia wywołała recesję, jakiej krajowe firmy nigdy nie doświadczyły i wymusiła wiele (także korzystnych zmian) w sposobie ich funkcjonowania.
Kolejny raz okazało się, że największą siłą jest przedsiębiorczość Polaków.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA

Polacy gotowi na przebranżowienie

Prawie połowa Polaków jest gotowa na zmianę branży, jeśli pozwoli im to znaleźć lepszą pracę. To dobra informacja dla pracodawców.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA