fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatNiektórym wolno więcej? Niemcy przechodzą na węgiel

Niektórym wolno więcej? Niemcy przechodzą na węgiel

Niemiecki rząd podjął w niedzielę nadzwyczajne środki w celu energetycznego zabezpieczenia kraju. W obliczu niedawnych cięć w dostawach rosyjskiego gazu nasi zachodni sąsiedzi będą „zmuszeni” zastosować trudny, aczkolwiek konieczny środek, jakim jest przejście na węgiel.

W opublikowanym na stronie Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu komunikacie można wyczytać, że aby ograniczyć zużycie gazu wykorzystywanego do wytwarzania energii elektrycznej należy zwiększyć wykorzystanie elektrowni węglowych. W ten oto sposób niemiecki rząd reaguje na zapowiedzi rosyjskiego giganta Gazpromu o ograniczeniu dostaw gazu gazociągiem Nord Stream w kontekście wojny na Ukrainie i konfliktu energetycznego państw Zachodu z Moskwą.

Zastosowany środek to zwrot o 180 stopni dla niemieckiej koalicji rządzącej, która obiecywała zrezygnować z węgla jeszcze przed 2030 r. „To gorzkie [rozwiązanie], ale konieczne jest zmniejszenie zużycia gazu” – skomentował minister gospodarki, ekolog Robert Habeck. Ustawa zezwalająca na wykorzystanie tzw. „rezerwowych” elektrowni węglowych (które mają służyć jedynie w ostateczności) ma zostać przyjęta na początku lata. Ministerstwo zapewnia jednak, że uciekanie się do węgla ma charakter tymczasowy i wynika z drastycznie pogarszającej się sytuacji na rynku energetycznym.

Gazprom już ograniczył dostawy przez Nord Stream o 40 proc., a następnie o 33 proc., powołując się na problemy techniczne. Tłumaczeń tych nie przyjmuje niemiecki rząd, dla którego działania Gazpromu to „decyzja polityczna” podjęta w odwecie za wizytę kanclerza Niemiec w Kijowie i udzielone Ukrainie poparcie w wojnie z Rosją.

„Nie musimy mieć złudzeń, czeka nas próba sił z Putinem” – skomentował Robert Habeck.

Kampania oszczędzania energii

Ogłoszony w niedzielę pakiet środków przewiduje również system „licytacji” sprzedaży gazu dla sektora przemysłowego, co zdaniem Berlina pozwoli na zmniejszenie konsumpcji tego surowca przez niemiecki sektor wytwórczy.
Państwo wypłaci także rekompensatę firmom, które oszczędzą najwięcej energii. „Liczy się każdy kilowat” – przekonywał minister.
Planowana jest duża kampania skierowana do ogółu społeczeństwa i biznesu. „Należy zrobić wszystko, co konieczne, aby zmniejszyć naszą konsumpcję. A przemysł jest tutaj kluczowy. (…) Bezpieczeństwo dostaw jest gwarantowane, ale sytuacja jest poważna” – zapewnił Habeck. Według niego niemieckie rezerwy gazu wynoszą obecnie 56 proc. i jest to poziom wyższy niż średnia z ostatnich lat, ale – jak podkreślił: „Musimy zrobić wszystko, aby latem i jesienią zmagazynować maksimum gazu. Rezerwy gazu muszą być pełne na zimę, to absolutny priorytet”.

Proponowane rozwiązania zostały zaakceptowane przez branżę. „Dzięki temu możliwe jest skupienie się na redukcji tam, gdzie wywoła to najmniejsze straty” – podało w niedzielnym oświadczeniu Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Maszyn.

Ekologiczna solidarność Niemców to czysta hipokryzja

Jedną z pierwszych ofiar wojny jest prawda. Chwalebne cele Unii, takie jak np. ochrona planety, ustępują interesom gospodarczym. Standardy etyczne czy inne szlachetne wartości bezczelnie wykorzystywane przez kraje kreujące się na obrońców planety odchodzą na boczny tor, gdy trzeba zatroszczyć się o swoje partykularne interesy. Taką politykę w ramach unijnej solidarności od lat stosują Niemcy.
Kiedy latem ubiegłego roku toczyły się rozmowy na temat przyszłości naszej kopalni Turów, to właśnie Niemcy były tym krajem, który najbardziej lobbował za jej zamknięciem. Tymczasem nieopodal kompleksu Turów, tylko że po stronie niemieckiej, mieści się 10-krotnie większa kopalnia, która z racji tego, że niemiecka jest „ekologiczna”.

Debatując na temat wpływu kopalni Turów na sytuację hydrologiczną w regionie żaden eurokrata nie zająknął się o zamknięciu niemieckiego kompleksu. Co więcej, nikt nie protestował, gdy przed wybuchem pandemii odchodzący od węgla Niemcy otworzyli kolejną elektrownię węglową. Podobnie teraz. Co z tego, że kryzys energetyczny w Europie to w głównej mierze wina promowanej przez Niemców polityki? Im przecież wolno więcej.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA