fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajNiepełnosprawni na rynku pracy. Jakie są ich szanse?

Niepełnosprawni na rynku pracy. Jakie są ich szanse?

Osoby z niepełnosprawnościami i wykształceniem wyższym mają znacznie wyższe szanse na zatrudnienie od osób niepełnosprawnych, które są gorzej wykształcone.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik podczas konferencji „(Nie)pełnosprawni na rynku pracy” powiedział, że niepełnosprawni z wykształceniem wyższym mają 70 proc. szans na znalezienie pracy, natomiast u gorzej wykształconych osób z niepełnosprawnościami szanse te maleją do kilkunastu procent. Zaznaczył on jednak, że w ostatnich latach nastąpiło rosnące zaangażowanie polskiego świata akademickiego w likwidowanie barier, jakie osoby z niepełnosprawnościami napotykały na uczelniach.

– Świat akademicki szuka rozwiązań dotyczących tego, gdzie człowiek z niepełnosprawnością może się kształcić i jakich technologii używać, aby go w tym wesprzeć – powiedział pełnomocnik rządu.

Paweł Wdowik dodał, że dodatkowo zaszła daleko idąca zmiana w samym podejściu do niepełnosprawności – z modelu medycznego na model oparty o prawa człowieka, wynikający z konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

– W tej chwili sytuacja osób z niepełnosprawnością na rynku pracy nie ulega pogorszeniu. Fakt, że podmioty zatrudniające większą liczbę takich osób są beneficjentami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i otrzymują zachęty finansowe sięgające nawet 75 proc. wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością, w znacznym stopniu stabilizuje tę sytuację – wyjaśnił Wdowik.

Z kolei Hubert Gęsiarz, prezes Fundacji Łódź Akademicka organizującej konferencję, wyraził przekonanie, że pracodawcy są otwarci na to, by zatrudniać więcej osób z niepełnosprawnościami, ale kluczem jest podnoszenie ich kompetencji.

– Na przestrzeni ostatnich 9 lat współczynnik osób z niepełnosprawnościami, poszukujących pracy, z 70 proc. zmniejszył się do ponad 50. To oznacza, że osoby, które chcą być aktywne zawodowo coraz częściej znajdują zatrudnienie – zaznaczył.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA