fbpx
sobota, 14 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesNiepełnosprawni na rynku pracy. Widać postępy

Niepełnosprawni na rynku pracy. Widać postępy

W Polsce pojawia się coraz więcej ofert pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

Według danych firmy rekrutacyjnej Manpower w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła liczba ofert pracy dla niepełnosprawnych, a także coraz więcej branż otwiera się na zatrudnienie takich osób. Trend ten został przyhamowany w trakcie pandemii, ale spopularyzował też pracę z domu, co pozytywnie wpłynęło na tę grupę zawodową.

Zdaniem Łukasza Kubiaka z Manpower najchętniej na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami otwierają się branże zajmujące się obsługą klienta, produkcją, logistyką oraz call center. Większa otwartość jest też zauważalna w sektorach usługowych, a także sprzedaży detalicznej oraz w branży IT.

– Na przestrzeni ostatnich 3 lat zauważyliśmy wzrost liczby ofert pracy kierowanych do osób z niepełnosprawnościami. 2 na 5 naszych klientów pyta, co może zrobić, żeby dostosować swoją organizację do zatrudnienia takich pracowników. Chcą być przyjaznym miejscem pracy dla wszystkich, a to już duży postęp – powiedział Łukasz Kubiak. – Branża IT ma ogromny potencjał, nieustannie się rozwija, a niedobór talentów będzie się tu tylko pogłębiał. Dlatego aktywizacja osób z niepełnosprawnościami w tym sektorze daje pracodawcom możliwość skorzystania z puli talentów, która ma w sobie ogromny niewykorzystany potencjał – dodał ekspert.

Łukasz Kubiak uważa, że pandemia przyniosła pozytywne zmiany w zakresie akceptacji różnorodności w miejscu pracy przez pracodawców. To pomaga w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, które są równie wartościowymi pracownikami, jak osoby pełnosprawne i mają takie samo prawo do rozwoju.

Manpower przypomina, że w 2021 r. rząd wprowadził „Strategię na rzecz osób z niepełnosprawnościami”, której celem jest włączenie niepełnosprawnych w życie społeczne i aktywność zawodową, która według prognoz do 2030 r. ma wzrosnąć do 40 proc.

IAR, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA