fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesNiepełnosprawni na rynku pracy. Widać postępy

Niepełnosprawni na rynku pracy. Widać postępy

W Polsce pojawia się coraz więcej ofert pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

Według danych firmy rekrutacyjnej Manpower w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła liczba ofert pracy dla niepełnosprawnych, a także coraz więcej branż otwiera się na zatrudnienie takich osób. Trend ten został przyhamowany w trakcie pandemii, ale spopularyzował też pracę z domu, co pozytywnie wpłynęło na tę grupę zawodową.

Zdaniem Łukasza Kubiaka z Manpower najchętniej na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami otwierają się branże zajmujące się obsługą klienta, produkcją, logistyką oraz call center. Większa otwartość jest też zauważalna w sektorach usługowych, a także sprzedaży detalicznej oraz w branży IT.

– Na przestrzeni ostatnich 3 lat zauważyliśmy wzrost liczby ofert pracy kierowanych do osób z niepełnosprawnościami. 2 na 5 naszych klientów pyta, co może zrobić, żeby dostosować swoją organizację do zatrudnienia takich pracowników. Chcą być przyjaznym miejscem pracy dla wszystkich, a to już duży postęp – powiedział Łukasz Kubiak. – Branża IT ma ogromny potencjał, nieustannie się rozwija, a niedobór talentów będzie się tu tylko pogłębiał. Dlatego aktywizacja osób z niepełnosprawnościami w tym sektorze daje pracodawcom możliwość skorzystania z puli talentów, która ma w sobie ogromny niewykorzystany potencjał – dodał ekspert.

Łukasz Kubiak uważa, że pandemia przyniosła pozytywne zmiany w zakresie akceptacji różnorodności w miejscu pracy przez pracodawców. To pomaga w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, które są równie wartościowymi pracownikami, jak osoby pełnosprawne i mają takie samo prawo do rozwoju.

Manpower przypomina, że w 2021 r. rząd wprowadził „Strategię na rzecz osób z niepełnosprawnościami”, której celem jest włączenie niepełnosprawnych w życie społeczne i aktywność zawodową, która według prognoz do 2030 r. ma wzrosnąć do 40 proc.

IAR, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA