Według danych firmy rekrutacyjnej Manpower w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła liczba ofert pracy dla niepełnosprawnych, a także coraz więcej branż otwiera się na zatrudnienie takich osób. Trend ten został przyhamowany w trakcie pandemii, ale spopularyzował też pracę z domu, co pozytywnie wpłynęło na tę grupę zawodową.
Zdaniem Łukasza Kubiaka z Manpower najchętniej na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami otwierają się branże zajmujące się obsługą klienta, produkcją, logistyką oraz call center. Większa otwartość jest też zauważalna w sektorach usługowych, a także sprzedaży detalicznej oraz w branży IT.
– Na przestrzeni ostatnich 3 lat zauważyliśmy wzrost liczby ofert pracy kierowanych do osób z niepełnosprawnościami. 2 na 5 naszych klientów pyta, co może zrobić, żeby dostosować swoją organizację do zatrudnienia takich pracowników. Chcą być przyjaznym miejscem pracy dla wszystkich, a to już duży postęp – powiedział Łukasz Kubiak. – Branża IT ma ogromny potencjał, nieustannie się rozwija, a niedobór talentów będzie się tu tylko pogłębiał. Dlatego aktywizacja osób z niepełnosprawnościami w tym sektorze daje pracodawcom możliwość skorzystania z puli talentów, która ma w sobie ogromny niewykorzystany potencjał – dodał ekspert.
Łukasz Kubiak uważa, że pandemia przyniosła pozytywne zmiany w zakresie akceptacji różnorodności w miejscu pracy przez pracodawców. To pomaga w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, które są równie wartościowymi pracownikami, jak osoby pełnosprawne i mają takie samo prawo do rozwoju.
Manpower przypomina, że w 2021 r. rząd wprowadził „Strategię na rzecz osób z niepełnosprawnościami”, której celem jest włączenie niepełnosprawnych w życie społeczne i aktywność zawodową, która według prognoz do 2030 r. ma wzrosnąć do 40 proc.
IAR, PAP