fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaNietypowy problem z energią wiatrową

Nietypowy problem z energią wiatrową

Trzeba ograniczyć starania zmierzające ku obniżeniu ceny energii wiatrowej – powiedział prezes czołowego producenta turbin wiatrowych.

W ostatnim czasie cena energii wiatrowej spadła do poziomu, który pozwala jej konkurować z energią z surowców konwencjonalnych, takich jak gaz czy węgiel. Wszystko dzięki olbrzymim nakładom inwestycyjnym w zieloną energię. Jednocześnie popyt na turbiny wiatrowe jest rekordowo wysoki, w efekcie czego niskie ceny i duża konkurencja ograniczyła zyski w sektorze.

– Doszliśmy do punktu, w którym energia wiatrowa jest tańsza od wszystkiego. Uważam jednak, że nie powinniśmy dążyć do tego, aby była zbyt tania – powiedział Andreas Nauen, prezes Siemens Gamesa. – Prawdopodobnie poszliśmy za daleko. Nie będziemy w stanie inwestować w innowacje, jeśli cena energii wiatrowej nadal będzie tak spadać – dodał.

Problemem całego sektora są też rosnące ceny materiałów, które powodują z kolei wzrost kosztów produkcji turbin.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA