fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaEkologiaNietypowy problem z energią wiatrową

Nietypowy problem z energią wiatrową

Trzeba ograniczyć starania zmierzające ku obniżeniu ceny energii wiatrowej – powiedział prezes czołowego producenta turbin wiatrowych.

W ostatnim czasie cena energii wiatrowej spadła do poziomu, który pozwala jej konkurować z energią z surowców konwencjonalnych, takich jak gaz czy węgiel. Wszystko dzięki olbrzymim nakładom inwestycyjnym w zieloną energię. Jednocześnie popyt na turbiny wiatrowe jest rekordowo wysoki, w efekcie czego niskie ceny i duża konkurencja ograniczyła zyski w sektorze.

– Doszliśmy do punktu, w którym energia wiatrowa jest tańsza od wszystkiego. Uważam jednak, że nie powinniśmy dążyć do tego, aby była zbyt tania – powiedział Andreas Nauen, prezes Siemens Gamesa. – Prawdopodobnie poszliśmy za daleko. Nie będziemy w stanie inwestować w innowacje, jeśli cena energii wiatrowej nadal będzie tak spadać – dodał.

Problemem całego sektora są też rosnące ceny materiałów, które powodują z kolei wzrost kosztów produkcji turbin.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy przedsiębiorcy pozytywnie o systemie kaucyjnym

Federacja Przedsiębiorców Polskich przedstawia pozytywy płynące z wprowadzenia systemu kaucyjnego oraz systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
3 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy (niektórzy) skorzystają na zielonej transformacji

Na zielonej transformacji zarobią przedsiębiorcy instalujący wentylację i klimatyzację, produkujący magazyny energii i ciepła oraz firmy z branży termomodernizacyjnej i fotowoltaicznej.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA