fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaTransportNiższe podatki mają zachęcić Polaków do e-aut

Niższe podatki mają zachęcić Polaków do e-aut

Polskie firmy i organizacje branżowe z sektora motoryzacji przygotowały szereg propozycji mających zachęcić Polaków do zakupu aut elektrycznych.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych przy współpracy kilkuset partnerów przygotowało zestawienie propozycji zmian w przepisach, które miałyby przyspieszyć wzrost udziału aut elektrycznych na polskich drogach – informuje „Rzeczpospolita”. Mowa między innymi o obniżeniu różnych podatków i opłat.

Dokument o nazwie „Biała księga nowej mobilności” został przygotowany przez PSPA we współpracy z ponad 250 partnerami. Wśród pomysłodawców propozycji są producenci pojazdów, producenci i operatorzy systemów ładowania aut elektrycznych, firmy transportowe, ale też instytucje finansowe, kancelarie prawne i firmy doradcze. W sumie na liście, która w ubiegłym tygodniu miała trafić do ministrów: klimatu i środowiska, infrastruktury, rozwoju i technologii oraz nauki i szkolnictwa wyższego, jest aż 120 różnorakich propozycji. Wszystkie zmiany miałyby dotknąć 12 kluczowych obszarów, a ich wdrożenie pomogłoby w zniesieniu głównych barier hamujących elektryfikację polskiego transportu.

„Rzeczpospolita” poinformowała, że w projekcie zaproponowano zmiany w zakresie podatków i taryf, ale też np. inne podejście w temacie infrastruktury ładowania i związanych z nią badań technicznych. Propozycje branży dotykają również stref czystego transportu, elektryfikacji transportu ciężkiego, bezpieczeństwa pożarowego, wpływu elektromobilności na rozwój gospodarczy czy rządowego programu wsparcia sprzedaży samochodów elektrycznych.

Liczba e-aut w Polsce rośnie – według Licznika Elektromobilności PSPA i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego pod koniec października 2023 roku w naszym kraju zarejestrowanych było 46 888 samochodów elektrycznych oraz 44 014 hybryd plug-in. Poza tym w Polsce jest też 5464 elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych oraz 19 211 elektrycznych motorowerów i motocykli, a także 1083 elektrycznych autobusów.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA

Producenci usilnie wspierają spadającą sprzedaż elektryków

Po utracie ulg podatkowych producenci luksusowych pojazdów elektrycznych obniżają ich ceny, by wesprzeć spadającą sprzedaż.
2 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA