fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaTransportNiższe podatki mają zachęcić Polaków do e-aut

Niższe podatki mają zachęcić Polaków do e-aut

Polskie firmy i organizacje branżowe z sektora motoryzacji przygotowały szereg propozycji mających zachęcić Polaków do zakupu aut elektrycznych.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych przy współpracy kilkuset partnerów przygotowało zestawienie propozycji zmian w przepisach, które miałyby przyspieszyć wzrost udziału aut elektrycznych na polskich drogach – informuje „Rzeczpospolita”. Mowa między innymi o obniżeniu różnych podatków i opłat.

Dokument o nazwie „Biała księga nowej mobilności” został przygotowany przez PSPA we współpracy z ponad 250 partnerami. Wśród pomysłodawców propozycji są producenci pojazdów, producenci i operatorzy systemów ładowania aut elektrycznych, firmy transportowe, ale też instytucje finansowe, kancelarie prawne i firmy doradcze. W sumie na liście, która w ubiegłym tygodniu miała trafić do ministrów: klimatu i środowiska, infrastruktury, rozwoju i technologii oraz nauki i szkolnictwa wyższego, jest aż 120 różnorakich propozycji. Wszystkie zmiany miałyby dotknąć 12 kluczowych obszarów, a ich wdrożenie pomogłoby w zniesieniu głównych barier hamujących elektryfikację polskiego transportu.

„Rzeczpospolita” poinformowała, że w projekcie zaproponowano zmiany w zakresie podatków i taryf, ale też np. inne podejście w temacie infrastruktury ładowania i związanych z nią badań technicznych. Propozycje branży dotykają również stref czystego transportu, elektryfikacji transportu ciężkiego, bezpieczeństwa pożarowego, wpływu elektromobilności na rozwój gospodarczy czy rządowego programu wsparcia sprzedaży samochodów elektrycznych.

Liczba e-aut w Polsce rośnie – według Licznika Elektromobilności PSPA i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego pod koniec października 2023 roku w naszym kraju zarejestrowanych było 46 888 samochodów elektrycznych oraz 44 014 hybryd plug-in. Poza tym w Polsce jest też 5464 elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych oraz 19 211 elektrycznych motorowerów i motocykli, a także 1083 elektrycznych autobusów.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA