Wsparcie dla firm przeznaczone jest na realizację inwestycji technologicznych, których celem jest zakup i wdrożenie nowej technologii lub własnej nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania innowacyjnych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług. Celem tego rodzaju inwestycji może być także zapewnienie warunków dla prowadzenia produkcji tych produktów lub świadczenia usług. Implementowana w ten sposób technologia powinna posiadać prawa własności przemysłowej lub być efektem wyników prac rozwojowych, bądź też wyników badań aplikacyjnych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Wsparcie jest „ulgowym” kredytem
Wsparcie BGK składa się jakby z dwóch, nierozłącznych ze sobą komponentów: kredytu, o który można wystąpić do jednego z uczestniczących w programie banków oraz z bezzwrotnej w dotacji zwanej „premią technologiczną”. W praktyce sprowadza się ono do refundacji przez BGK części kapitałowej kredytu zaciągniętego przez przedsiębiorcę na realizację innowacyjnego projektu.
Odróżniać rodzaj inwestycji
Pod „wdrożeniem technologii” rozumiane jest takie działanie przedsiębiorcy, w wyniku którego pomysł stanowiący opisaną we wniosku o dofinansowanie nową technologię zostanie rozwinięty w stworzenie bazy technologicznej (np. linii technologicznej). Chodzi o bazę lub linię technologiczną mającą bezpośrednie zastosowanie w produkcji lub przy świadczeniu usług. Stworzenie tej bazy lub „linii” jest niewątpliwie inwestycją. Tutaj jednak europejski donator oraz BGK dokonują rozróżnienia: „należy odróżniać inwestycje polegające na wdrażaniu technologii od inwestycji polegających na zakupie i uruchomieniu gotowej linii technologicznej, w której opisywana we wniosku przedsiębiorcy technologia jest już zawarta – ta ostatnia nie będzie mogła być objęta wsparciem w tym działaniu” – zwraca uwagę bank.
Kredyt technologiczny (FENG) mieści się w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Inaczej mówiąc jest to dotacja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrażają innowacyjną technologię i uruchamiają na jej podstawie wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, usług lub procesów.
Planowana, łączna kwota na dofinansowania ma wynieść 578 mln złotych. Przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie jeszcze do 31 maja 2023 roku.
Więcej szczegółów w linku.