fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesNowa odsłona kredytu technologicznego

Nowa odsłona kredytu technologicznego

Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi nabór do nowej odsłony kredytu technologicznego dla mikro, małych i średniej wielkości firm. BGK zwraca uwagę m.in. na to, żeby przedsiębiorcy odróżniali inwestycje polegające na wdrażaniu technologii od inwestycji polegających na zakupie i uruchomieniu gotowej linii technologicznej.

Wsparcie dla firm przeznaczone jest na realizację inwestycji technologicznych, których celem jest zakup i wdrożenie nowej technologii lub własnej nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania innowacyjnych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług. Celem tego rodzaju inwestycji może być także zapewnienie warunków dla prowadzenia produkcji tych produktów lub świadczenia usług. Implementowana w ten sposób technologia powinna posiadać prawa własności przemysłowej lub być efektem wyników prac rozwojowych, bądź też wyników badań aplikacyjnych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.

Wsparcie jest „ulgowym” kredytem

Wsparcie BGK składa się jakby z dwóch, nierozłącznych ze sobą komponentów: kredytu, o który można wystąpić do jednego z uczestniczących w programie banków oraz z bezzwrotnej w dotacji zwanej „premią technologiczną”. W praktyce sprowadza się ono do refundacji przez BGK części kapitałowej kredytu zaciągniętego przez przedsiębiorcę na realizację innowacyjnego projektu.

Odróżniać rodzaj inwestycji

Pod „wdrożeniem technologii” rozumiane jest takie działanie przedsiębiorcy, w wyniku którego pomysł stanowiący opisaną we wniosku o dofinansowanie nową technologię zostanie rozwinięty w stworzenie bazy technologicznej (np. linii technologicznej). Chodzi o bazę lub linię technologiczną mającą bezpośrednie zastosowanie w produkcji lub przy świadczeniu usług. Stworzenie tej bazy lub „linii” jest niewątpliwie inwestycją. Tutaj jednak europejski donator oraz BGK dokonują rozróżnienia: „należy odróżniać inwestycje polegające na wdrażaniu technologii od inwestycji polegających na zakupie i uruchomieniu gotowej linii technologicznej, w której opisywana we wniosku przedsiębiorcy technologia jest już zawarta – ta ostatnia nie będzie mogła być objęta wsparciem w tym działaniu” – zwraca uwagę bank.

Kredyt technologiczny (FENG) mieści się w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Inaczej mówiąc jest to dotacja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrażają innowacyjną technologię i uruchamiają na jej podstawie wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, usług lub procesów.

Planowana, łączna kwota na dofinansowania ma wynieść 578 mln złotych. Przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie jeszcze do 31 maja 2023 roku.

Więcej szczegółów w linku.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy (niektórzy) skorzystają na zielonej transformacji

Na zielonej transformacji zarobią przedsiębiorcy instalujący wentylację i klimatyzację, produkujący magazyny energii i ciepła oraz firmy z branży termomodernizacyjnej i fotowoltaicznej.
2 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA